Literární Cenu Franze Kafky letos získá kanadská spisovatelka a aktivistka Margaret Atwoodová. Rozhodla o tom mezinárodní porota. Sedmasedmdesátiletá esejistka, básnířka a literární kritička ocenění osobně převezme koncem října na Staroměstské radnici v Praze.
"Je to pro mě veliká pocta a s obrovskou radostí cenu přijímám. Franz Kafka má pro mě zvláštní význam, protože jako vysokoškolačka jsem napsala první vážnou literární kritiku o jeho práci," sdělila Atwoodová, která v Praze obdrží bronzovou sošku Franze Kafky od Jaroslava Róny.
Porota Společnosti Franze Kafky, která cenu uděluje, každoročně oceňuje umělecky výjimečnou literární tvorbu současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na původ, národnost či kulturu.
Atwoodová patří k nejvíce ceněným spisovatelkám současnosti. Je autorkou řady povídek, novel, básnických sbírek, literárních studií i knih pro děti.
Rodačka z Ottawy českou metropoli navštívila dvakrát, vždy v rámci Festivalu spisovatelů Praha. Naposledy tu byla v roce 2008.
Do češtiny byly přeloženy její prózy Muzeum zkamenělin, Přežívá nejsmutnější, Slepý vrah, Loupení jehňátek či povídkové soubory Modrovousovo vejce a Stan.
Margaret Atwoodová je zřejmě nejvýznamnější žijící kanadská spisovatelka. Narodila se v Ottawě, její otec byl entomolog a matka dietoložka. Rodina se brzy přestěhovala na kanadský venkov, kde budoucí autorka prožila dětství uprostřed přírody a bez lidí.
Atwoodová studovala na torontské univerzitě Victoria College a roku 1969 prozaicky debutovala románem Žena k nakousnutí. V jednom z rozhovorů přiznala, že jí trvalo šestnáct let, než se psaním dokázala uživit. Souběžně s literární tvorbou se proto věnovala akademické práci.
V roce 1972 Atwoodové vyšel román Z hlubin, o čtyři roky později Lady Oracle. V roce 2000 získala za titul Slepý vrah prestižní Bookerovu cenu. V užší nominaci na toto ocenění byla ještě čtyřikrát, mimo jiné za prózu z blízké budoucnosti Příběh služebnice, která byla zfilmována a nedávno podle ní vznikl populární televizní seriál.
Loni Atwoodová obdržela PEN/Pinterovu cenu, která se ve Velké Británii uděluje za odvahu prosazovat svobodu slova – v tomto případě za nasazení autorky v kampaních týkajících se životního prostředí.
Dílo Margaret Atwoodové vykazuje značnou žánrovou rozmanitost a čítá více než tři desítky titulů. Spisovatelka ve svých ironických a často poněkud temných příbězích zpracovává téma vztahů mezi muži a ženami a netají se obavami o osud světa.
S jejím angažovaným postojem souvisí vynález nástroje LongPen, který umožňuje "psaní na dálku".
Mezinárodní literární Cenu Franze Kafky uděluje Společnost Franze Kafky od roku 2001. Dosavadními laureáty jsou spisovatelé Philip Roth, Ivan Klíma, Arnošt Lustig, Václav Havel, Elfriede Jelineková, Amos Oz, Eduardo Mendoza nebo loni Claudio Magris.
Cena nesoucí jméno slavného pražského rodáka je jedinou mezinárodní literární cenou, která se v České republice udílí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist