Disneyho nový film Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta se po víkendu sice umístil na první příčce tabulky návštěvnosti amerických kin, spokojené s ním však studio může být jen stěží.

Pátý snímek, v němž herec Johnny Depp ztvárnil kapitána Jacka Sparrowa, k úternímu večeru celosvětově utržil 326 milionů dolarů. Většinu tržeb ale udělal v zahraničí, z USA pochází jen 78,4 milionu dolarů.

To je na film, jehož rozpočet se odhaduje okolo 230 milionů dolarů, příliš málo. Zvlášť když tento víkend byl v USA prodloužený díky svátku Dnu obětí války, který v USA připadá na každé poslední květnové pondělí.

Série Piráti z Karibiku je unavená. Film Salazarova pomsta v USA zaznamenal nejslabší vstup do kin ze všech dosavadních dílů kromě toho vůbec prvního, jenž za první víkend utržil pouze 46 milionů dolarů. Ten byl také jediným, který shodně pochvalovali kritici – například na serveru RottenTomatoes.com, který shromažďuje recenze z amerických webů i tisku, má nynější nový titul Salazarova pomsta průměrné hodnocení 31 procent.

Předešlý film z roku 2011 s podtitulem Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna za první víkend v USA utržil 90 milionů dolarů, v roce 2009 měl snímek s podtitulem Na konci světa po prvním víkendu 114,7 milionu dolarů. Ještě starší druhý díl, nazvaný Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže, za první víkend v USA utržil 135,6 milionu dolarů.

Přesto se nelze divit, proč Disney stále natáčí další a další díly – dohromady už Piráti z Karibiku utržili 1,3 miliardy dolarů v USA, celosvětově pak 3,8 miliardy.

Během této doby se Piráti z Karibiku stali závislými na úspěchu v zahraničí. Pokud bude v tomto trendu pokračovat také nový díl, jak naznačují dosavadní čísla, Disneymu se investice zaplatí. Každý nový díl navíc celou značku udržuje v povědomí, a přispívá tak k vyšším tržbám z merchandisingu – Disney provozuje zábavní park s tematikou filmu, také vyrábí hračky.

Hodně momentálně záleží na Číně, kde měl film v úterý tržby už 92,3 milionu dolarů, tedy více než v USA. Podle serveru Deadline.com budou důležité též výsledky z Japonska, kde se dařilo všem předchozím dílům ságy.

Podle serveru BoxOfficeMojo.com na nové Piráty z Karibiku v USA přišlo 53 procent mužů, 63 procent diváků bylo starších pětadvaceti let. 73 procent všech tržeb pochází z projekcí ve 2D.

Ve výstupních průzkumech americké společnosti CinemaScore diváci nové Piráty z Karibiku odměnili hodnocením A-, tedy druhým nejlepším.

Celosvětové letošní tržby Disneyho se díky novým Pirátům z Karibiku přehouply přes 3 miliardy dolarů. Největší podíl má na tom hraný remake pohádky Kráska a zvíře s herečkou Emmou Watsonovou, který jen v USA utržil přes 500 milionů dolarů. Výrazný úspěch zaznamenali také nedávní Strážci galaxie Vol. 2, kteří s celosvětovými tržbami 788 milionů dolarů dokonce překonali výsledek prvního dílu. Zhruba 57 procent tržeb nových Strážců galaxie pochází ze zahraničí, upozorňuje časopis Variety.

Disney letos do kin uvede ještě několik hitů, z nichž nejvyšší potenciál bude mít v prosinci Epizoda VIII Hvězdných válek nazvaná Star Wars: Poslední z Jediů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist