Japonský tanečník Min Tanaka připravuje pro pražské Divadlo Archa nové představení s osmi performerkami nazvané A Body. "Tělo je nejbližší prostředí duše," říká tanečník, podle kterého řeč již ztratila důvěryhodnost.

Po dlouhé době opět spolupracuje s evropskými umělci, které si vybral během prosincového konkurzu v Praze. Nový projekt Tanaka věnuje autenticitě těla jako nástroje mezilidské komunikace. Premiérovou sérii Archa uvede ve dnech 19., 22. a 23. června.

V nové choreografii se Tanaka vrací do prehistorie. Do časů, kdy lidé nepoužívali jazyk a neměli jiný nástroj komunikace než tanec.

„V představení A Body figuruje bezejmenné tělo jako nástroj komunikace, jako znak přináležitosti k lidskému druhu,“ říká letos dvaasedmdesátiletý Tanaka. Ženskou převahu označuje spíše za náhodu, která přinesla silné téma. 

„Stále žijeme ve společnosti, která je řízena muži. Kdysi existovala společenství, kde tomu bylo naopak,“ prohlásil na úvod zkoušek Tanaka.

"Min svým tancem relativizuje všechny zákony fyziky a vytváří báseň těla. Jeho tělo je seismograf, který reaguje na všechny tektonické impulzy našeho duchovního prostředí," popisuje Tanakův styl ředitel Archy a také dramaturg chystané premiéry Ondřej Hrab a doplňuje: "Je to tanec bez formy, plný neočekávaných událostí a zároveň silně zakořeněný v zemi. Jeho gesta pochází ze zemědělské práce, které se věnuje již několik desetiletí na své farmě v srdci japonských hor."

Chystaná premiéra navazuje na tři verze projektu Grimm Grimm, které Min Tanaka vytvořil v druhé polovině devadesátých let s českými umělci, jako jsou Iva Bittová, Vladimír Javorský, Zuzana Sýkorová a další.

V choreografii A Body vystoupí kromě čtyř českých tanečnic také performerka z Litvy, Portugalska, Japonska a Finska.

Poprvé se Min Tanaka představil v českém prostředí v roce 1984. Pověstná se stala jeho vystoupení v klubu Na Chmelnici či neoficiální představení v osmdesátých letech ve Zbrašovských aragonitových jeskyních.

V roce 1992 zatančil Min Tanaka Svěcení jara v Národním divadle a o dva roky později spolu s hudebníkem Johnem Calem otevíral právě Divadlo Archa.

Od té doby se nejčastěji na pozvání Archy do Prahy vrací. Tančil uprostřed proudu řeky Vltavy při slavnostním znovuotevření Archy po povodni v říjnu 2003 a v dalších letech pro stejnou scénu tančil sólově ještě pětkrát, naposledy loni v choreografii Destination of the Stone.

Letos v březnu vystoupil na vernisáži výstavy fotografa Keiičiho Tahary ve Veletržním paláci v Praze.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist