Ve věku jedenadevadesáti let zemřel německý dramatik Tankred Dorst, podle agentury DPA jeden z nejhranějších autorů současného německého divadla. Nakladatelství Suhrkamp uvedlo, že zemřel ve čtvrtek v Berlíně. Jeho hry, jako je Merlin aneb Pustá zem, uvedla i řada českých divadel.

Ve svých více než padesáti divadelních kusech se oceňovaný dramatik nejrůznějšími způsoby vypořádával s otázkami lidské existence, napsala DPA.

Jeho dílo se přitom vždy vzpíralo zařazení do pevně stanovených kategorií. Dorst se inspiroval látkami z mytologie i dějin, psal pohádky a reagoval i na aktuální politické dění.

Za Dorstovo nejkrásnější a největší drama je podle DPA považována právě hra Merlin aneb Pustá zem. Dvoudílný, dohromady až osmihodinový kus, jehož děj autor zasadil do světa mytického krále Artuše, uvedla řada světových scén.

V České republice se látky v uplynulých letech chopilo pražské Švandovo divadlo, Horácké divadlo v Jihlavě, Městské divadlo Zlín nebo Moravské divadlo v Olomouci.

Německý dramatik se prostřednictvím legendy o hledání svatého grálu a následném pádu Artušovy říše soustředil především na témata deziluze, únavy z vyčerpaných ideálů, rozčarování nad vlastními činy a jejich následky.