Při příležitosti české premiéry filmu Druhá strana naděje připravila distribuční společnost Aerofilms obnovenou premiéru dalších šesti titulů finského režiséra Akiho Kaurismäkiho.

Projekcí snímku Smlouva s vrahem toto úterý pražské kino Aero odstartuje sérii přehlídek Kaurismäkiho starší tvorby. Uskuteční se v kinech po celé České republice, od Prahy, Brna, Hradce Králové, Plzně či Ostravy až po Šumperk nebo Nymburk.

Akce nazvaná Finské léto s Akim Kaurismäkim vyvrcholí 27. července premiérou novinky Druhá strana naděje, za kterou režisér na letošním Berlinale získal Stříbrného medvěda za nejlepší režii.

"Akiho Kaurismakiho jsem objevil koncem devadesátých let. Od začátku fungování Aerofilms jsme toužili jeho filmy distribuovat," uvedl ředitel Aerofilms Ivo Andrle.

Do finálového výběru pro obnovenou distribuci v českých kinech se dostalo šest snímků z 80. a 90. let 20. století.

Přehlídka bude podle organizátorů příležitostí připomenout si na velkém plátně svérázný styl oblíbeného filmaře, pověstného výrazným smyslem pro humor, lakonickými dialogy a osamělými hrdiny zahalenými do oblaků cigaretového dýmu.

Kina tak znovu uvedou Kaurismäkiho režijní prvotinu Zločin a trest, volně vycházející z Dostojevského stejnojmenné předlohy, nebo film Stíny v ráji, milostný příběh popeláře Nikandera a pokladní Ilony, ve kterém se poprvé objevuje Kaurismäkiho dvorní herečka Kati Outinenová.

V programu nechybí ani nejodlehčenější Kaurismäkiho film Leningradští kovbojové dobývají Ameriku nebo Smlouva s vrahem. Ta vypráví o pracovníkovi vodáren a neúspěšném sebevrahovi, který si sám na sebe najme vraha, ale jeho plány mu nečekaně zkříží láska.

Šestici filmů završí drama Děvče ze sirkárny a Kaurismäkiho vrcholný film Bohémský život z roku 1992.