Chystané Mezinárodní bienále grafického designu Brno, které se uskuteční příští rok od května do srpna, má tento obor více přiblížit laické veřejnosti. Kurátor nového týmu zvaného Okolo Adam Štěch říká, že bienále chce lidi více vzdělávat.

"Mnohem více na něm bude participovat město, protože grafický design výrazně ovlivňuje vnímání okolního světa. Mají se otevřít témata jako vizuální smog či grafická identita města," doplnil politik Jaroslav Kacer za TOP 09, který na brněnské radnici působí jako náměstek primátora pro oblast Smart City.

Bienále by podle organizátorů mělo být více vidět v ulicích, i proto pořádající Moravská galerie vybrala novou tvůrčí skupinu. Jejím cílem je poskytnout reflexi grafického designu i jeho přesahů do příbuzných oborů.

Kromě mezinárodní soutěžní přehlídky větší prostor dostanou časopisy, blogy, portugalské město Porto či dvě výrazné osobnosti českého designu – zakladatel studia Najbrt, jinak autor řady filmových a divadelních plakátů Aleš Najbrt, a významný tvůrce písma, typograf či hudebník František Štorm. Ten nedávno oslavil padesáté narozeniny.

Štormovu výstavu připraví raper Vladimir 518, který s Moravskou galerií nedávno spolupracoval na populární přehlídce Kmeny 90. Štormova písma bienále použije také na propagačních materiálech.

"Budeme se snažit, aby byl obsah výstavy obohacující pro profesionály, a zároveň by měl s oborem srozumitelně seznámit širší veřejnost, která o něm nemá tolik povědomí," řekl kurátor Štěch.

Do mezinárodní soutěžní přehlídky bude zařazeno více prací, aby šlo o objektivní vzorek reprezentující to nejzajímavější ze současné tvorby. Kurátoři na jedné straně sledují opakující se tendence, na druhé straně upozorní na odlišné přístupy k tvorbě.

Bienále má také doprovodný program, na němž autoři spolupracují s městem. "Chystáme drobné instalace, výstavy ve výlohách, kavárnách, divadlech a na dalších kulturních místech v Brně. Pro tento projekt počítáme především s oslovením mladých tvůrců," dodal Štěch.

Součástí bienále budou také doprovodné výstavy. Soustředí se na vztah grafického a produktového designu.

Expozice nazvaná V ploše a prostoru poukáže na tvorbu významných osobností, jakou byl například český a rakouský architekt a designér z první poloviny 20. století Josef Hoffmann.

Další výstava ukáže tvorbu designérů z druhého největšího portugalského města Porta, které je dnes dynamickým centrem designu, architektury a dalších tvůrčích disciplín.

Jedna z výstav představí internetové blogy, které vyberou externí kurátoři Jan Novák a Jan Horčík. Další se zaměří na časopisy v digitální době včetně těch brakových. "Výběr postihne charakter jednoho konkrétního média a poukáže na jeho mantinely i možnosti, kam se může v budoucnu ubírat," uvádějí organizátoři.

Bienále začne 11. května příštího roku, potrvá do 26. srpna. Tvůrčí skupinu Okolo kromě kurátora Štěcha dále tvoří Matěj Činčera a Jan Kloss.