Slovácké divadlo tuto sobotu, 10. června, uvede premiéru Čechovovy prvotiny Platonov. Režisér Břetislav Rychlík dal inscenaci podtitul "Ztratil Hospodin trpělivost?".

Na jevišti se objeví téměř celý herecký soubor divadla v čele s představitelem ústřední postavy Tomášem Šulajem.

"Text známý pod názvy Bez názvu, Bez titulního listu, Darebák Platonov či Bezotcovština napsal Čechov jako sedmnáctiletý a za jeho života nebyl nikdy hrán," uvedla dramaturgyně Iva Šulajová.

"Milovníci Čechova v něm ale nacházejí základy témat a vztahů všech pozdějších autorových slavných dramat," dodala dramaturgyně.

Titulním hrdinou hry je syn zkrachovalého otce, vesnický učitel Michail Platonov, samozvaný filozof a sžíravý kritik, jenž z vlastního neštěstí uráží druhé.

"Kromě roviny zkrachovalé rodiny je důležité i téma neschopnosti a nemožnosti posunout se v životě dál, chovat se jako lidé a žít život," uvedl Rychlík.

"Léta jsem toužil tuto hru dělat. Není moc souborů v České republice, kde na sebe herci slyší a které by Platonova zahrály," dodal režisér, jenž s herci slovácké scény před třemi lety nastudoval inscenaci hry Karla Steigerwalda Cena facky aneb Gottwaldovy boty.

"Pokud všechno dopadne tak, jak si přejeme, mohli bychom ve Slováckém divadle mít další silnou inscenaci, která nevypovídá jen o nás, ale i o době, ve které žijeme, ačkoli Čechov hru napsal před více než sto lety," dodal představitel hlavní role Tomáš Šulaj.

Slovácké divadlo hru uvede v překladu Ivana Wernische, v dalších rolích se objeví Tereza Novotná, David Vaculík, Jitka Hlaváčová, Martin Vrtáček či David Macháček.

Po páteční veřejné generální zkoušce a sobotní premiéře bude Platonov na programu Slováckého divadla dále v pondělí 12. a v úterý 13. června a později ještě 19., 22., 24. a 25. června.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist