Zhruba šedesátka sboristů opery Národního divadla v Praze vyhlásila stávkovou pohotovost a nevylučuje ani stávku.

Důvodem protestu je neúspěšné kolektivní vyjednávání, nerovné pracovní podmínky a také to, že s nimi ředitel Jan Burian nekomunikuje ohledně koncepce Národního divadla. Ve čtvrtek to řekl Jakub Hrubý, předseda základní organizace Unie profesionálních zpěváku České republiky v Národním divadle.

"Stávková pohotovost je vyhlášena na dobu do 20. června 2017, poté bude rozhodnuto o dalším postupu a případném vyhlášení stávky," uvedl Hrubý.

Vedení Národního divadla je připraveno se sboristy jednat, vyhlášení stávkové pohotovosti ale nerozumí, uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

V instituci působí osm odborových organizací a s většinou se už vedení dohodlo, zdůraznil mluvčí.

Podporu sboristům podle Hrubého vyjádřily i další soubory opery. Atmosféra v divadle je podle sboristů už natolik neúnosná, že se rozhodli vyhlásit stávkovou pohotovost jako krajní prostředek, jak zahájit komunikaci s ředitelem Burianem.

Vadí jim také to, že ředitel předložil koncepci Národního divadla ministrovi kultury, aniž tento zásadní dokument předtím projednal s odborovými organizacemi.

"Vedení divadla má za to, že je dohodnuto s většinou odborových organizací, a vyzvalo tedy jednotlivé zástupce k podpisu kolektivní smlouvy včetně příloh. Jednání se protahují jen s Unií profesionálních zpěváků, která zastupuje operní sbor," uvedl mluvčí divadla Staněk.

Osm kolektivních smluv se skládá ze společné části a z profesních příloh pro jednotlivé umělecké profese.

"Vedení Národního divadla však nemůže akceptovat návrh profesní přílohy kolektivní smlouvy, který by byl v rozporu s platnými právními předpisy, jak tomu bylo v minulosti," prohlásil mluvčí.

Vyhlášení stávkové pohotovosti podle něj vedení divadla nerozumí, protože většina problémů týkající se 90 procent zaměstnanců Národního divadla je už vyřešena. "Se sborem jsme připraveni dál trpělivě jednat," dodal Staněk.

Unie profesionálních zpěváků České republiky v Národním divadle v prohlášení uvedla, že stávkovou pohotovost vyhlásila kvůli dlouhodobé přetrvávající diskriminaci zaměstnanců a nerovným pracovním podmínkám v Národním divadle.

"Stávající podmínky nastavení pracovního úvazku v Národním divadle pro jednotlivé umělecké kolektivní složky je diskriminační a způsobuje nerovné pracovní podmínky pro jednotlivé umělecké zaměstnance," tvrdí sboristé.