Studentka Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě Dominika Gesicka získala hlavní cenu na mezinárodním fotografickém festivalu v Lodži. Ve čtvrtek to oznámil vedoucí institutu Vladimír Birgus.

Gesicka, která se narodila roku 1981 v polském městě Włocławek a dnes studuje třetí ročník opavského institutu, byla oceněna za cyklus barevných fotografií ze severských Špicberk. Nazvala jej Toto není skutečný život.

"Je to místo, kde se nikdo nerodí a neumírá. Samozřejmě můžete zemřít kdekoli, ale nemůžete zde být pohřben, neboť bylo zjištěno, že tady se orgány nerozloží. Nemůžete se tu narodit, protože ženy se před porodem vracejí na pevninu," říká ke svému cyklu oceněná autorka.

"V zimě je úplná tma, zato v létě slunce vůbec nezapadne," popisuje Gesicka místo zvané Longyearbyen, největší město na Špicberkách.

Gesicka říká, že byť je Longyearbyen těžké považovat za nejlepší místo k životu, mnozí mu propadnou na první pohled.

"Někteří lidé sem přišli na pouhé dva týdny a zůstali pět nebo i více let. Není však mnoho těch, kteří se usadí natrvalo. Někdy máte dojem, že sem lidé před něčím utekli. Že je to jen obranný manévr. Nejedná se o skutečný život," dodává autorka.

Ta ve své sugestivní tvorbě střídá portréty, krajiny i snímky architektury. Její fotografie už byly několikrát představeny také v Česku – například na výstavě Čtvrtstoletí. Tu loni uspořádala Galerie hlavního města Prahy coby rekapitulaci čtvrtstoletí existence opavského institutu.

Gesicka je členkou fotografického kolektivu You May Know, jedinou samostatnou výstavu měla před třemi roky v polském Krakově. Zúčastnila se ale skupinových přehlídek v Polsku i Velké Británii, před dvěma roky svoji tvorbu ukázala také na pražském Fotograf Festivalu.

Festival v Lodži, který Gesickou nyní ocenil, je největší fotografickou přehlídkou v Polsku a jednou z největších v Evropě. Čeští či s Českem spojení autoři se zúčastnili již v minulosti.

Porota ceny Grand Prix Fotofestiwal, kterou Dominika Gesicka získala, letos vybírala z více než pěti set zúčastněných. Finalistům festival pořádá výstavu nebo jejich práce promítá na velkoplošné obrazovky.

Mezi letošními finalisty se dále ocitli studentka čtvrtého ročníku Institutu tvůrčí fotografie, taktéž polská rodačka Kaja Rata, a doktorand institutu Michał Luczak, jinak člen polské skupiny Sputnik.

Členy letošní odborné porty Grand Prix Fotofestiwalu byli například Emma Bowkettová z víkendového magazínu deníku Financial Times, Sajaka Takahaši z tokijské galerie PGI nebo Krzysztof Candrowicz, ředitel Fotografického trienále v Hamburku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist