Galerie Sklenář v Litomyšli zahájila výstavu nazvanou Poklady Jana Zrzavého. Do 9. července představí 18 slavných obrazů 20. století, které jsou známé z reprodukcí nebo poštovních známek, uvedl galerista Zdeněk Sklenář.

"Zrzavý je klíčová osobnost. Je to fenomén, který ovládl v české zemi ducha mnoha umělců a ovlivnil je," řekl Sklenář.

Soubor je vypůjčen ze sbírek Západočeské galerie v Plzni, Galerie Zlatá husa v Praze, Galerie Osmička v Humpolci a Galerie výtvarného umění v Ostravě. Návštěvníci mají možnost vidět Zrzavého obrazy Kristus (1908), Údolí smutku (1907), Apollón (1914) nebo Krajina (1915).

"Ke konci výstavy vyjde publikace, v září bude k dispozici širší veřejnosti," dodal Sklenář.

Jan Zrzavý, který žil v letech 1890 až 1977, v mládí nejdřív uvažoval o herecké nebo literární dráze. Neúspěšně se hlásil na pražskou akademii. Vojtěch Hynais dokonce jeho rodičům vzkázal, aby syna dali vyučit raději zahradníkem.

Zrzavý se odradit nenechal a maloval i bez akademického vzdělání. Své osobité vidění světa záhy ukázal obrazem Údolí smutku, který vytvořil po návratu z Paříže. Ve své tvorbě se inspiroval různými osobnostmi i malířskými styly. Ať už šlo o Leonarda da Vinciho, středověké malby, italské umění nebo Paula Gauguina a Rembrandta. Líbil se mu kubismus a rovněž avantgarda.

Pro Zrzavého byla typická autostylizace nebo biblické motivy. Použité náměty také často opakoval, celý život například neopustil téma fatální ženy.