Americkému kytaristovi a zpěvákovi Danu Auerbachovi z dua The Black Keys přišlo natáčení sólového alba s veterány tak vzrušující, že chtěl tento proces natočit. Výsledek si ovšem Auerbach možná nechá sám pro sebe, jak píše agentura AP.

„Natočili jsme to, ale já lidi nerad nechávám nahlédnout do mé kuchyně. Zároveň to ale byla tak výjimečná příležitost, že se to natočit muselo,“ říká hudebník.

Auerbachovo právě vydané album se jmenuje Waiting on a Song a účinkují na něm významní letití hudebníci – kytarista Mark Knopfler, dále kytarista Duane Eddy, který již byl uveden do Rockové síně slávy, držitel Grammy Jerry Douglas nebo Dave Roe, bývalý basista Johnnyho Cashe.

Sám autor desky Auerbach říká, že při psaní písní se přizpůsobil tomu, jak se dělala muzika v domově amerického country Nashvillu. A to i po praktické stránce.

„Od pondělí do středy jsme skládali, od čtvrtka do soboty natáčeli, a to každý týden,“ popisuje Auerbach v rozhovoru s agenturou AP.

„Bylo to fantastické a svým způsobem jako by to neskončilo. Chtěl bych se tohoto pracovního rozvrhu držet i dál,“ dodal.

Auerbach v interview upozorňuje, že Nashville je stálicí amerického hudebního průmyslu.

„Spoustě hudebníkům umožňuje, aby v Nashvillu pohodlně žili. Já jsem tedy těžil z toho, že jsou všichni na dosah,“ řekl Auerbach, který se do Nashvillu z amerického Ohia přestěhoval roku 2010 a dodnes říká, že už „nikdy nechce jinam“.

Na jeho desce dále účinkují například bubeník Gene Chrisman či klávesista Bobby, někdejší člen vyhledávané nahrávací skupiny The Memphis Boys.

„Tihle kluci s Arethou Franklinovou nahráli skladbu Natural Woman, s Wilsonem Pickettem píseň I’m in Love, s Dusty Springfieldovou Son of a Preacher Man, některé z největších soulových hitů všech dob,“ upozorňuje Auerbach, proč má také jeho album místy retro-soulový nádech.

„Tihle kluci ten zvuk spoluvytvářeli, oni jím jsou. Ještě pořád jsem si to nepřebral v hlavě. Když je posloucháte, nezní, jako by hráli žánr, oni hrají základ toho žánru, protože ho vynalezli. Stále tu jsou,“ dodává.

Britský list Guardian z Auerbachova nového alba konkrétně vyzdvihuje skladby Malibu Man nebo Stand By My Girl. „Těžko byste na něm ale našli slabší položku,“ napsal Guardian.

Naopak hudební časopis Pitchfork je k albu kritičtější, podle něj si Auerbach měl dát na desce víc záležet.

Dan Auerbach své první sólové album Keep it Hid vydal v roce 2009, od té doby se čím dál víc prosazuje také jako producent – podepsán je třeba pod nahrávkami zpěvačky Lany del Rey či neworleánského klavíristy Dr. Johna.

S nynější nahrávkou Waiting on a Song přichází v době, kdy si jeho duo The Black Keys vzalo oddechový čas.

Auerbach se nyní věnuje své kapele zvané The Arcs, se kterou v září 2015 vydal studiové album Yours, Dreamily.