Americká písničkářka Suzanne Vega tuto středu vystoupí v pražském Divadle Archa.

Vega se do České republiky vrací pravidelně, naposledy v Arše zahrála v červenci 2014. Na aktuálním koncertu představí písně z nové desky zvané Lover, Beloved: Songs from an Evening with Carson McCullers. Vznikla na základě hry o spisovatelce Carson McCullersové.

"Pro svou šarmantní neokázalost a výjimečný cit pro příběhy velkoměsta a poetiku ulice Susanne Vega získala přízeň publika na obou stranách oceánu," uvedla za pořadatele Pavlína Svatoňová.

„Její koncerty nepostrádají emocionální náboj a naléhavost, což potvrdila mnohokrát i před českým publikem," dodala.

Sedmapadesátiletá hudebnice v roce 2009 se skupinou Čechomor natočila píseň Rain is Falling na album Čechomoru Místečko. V Praze vystoupila také v roce 2010 na multikulturní akci Pocta Václavu Havlovi.

Někdejšímu českému prezidentovi ostatně na své předešlé desce Tales From the Realm of the Queen of Pentacles (Příběhy z říše královny pentagramů) věnovala závěrečnou skladbu se sólem na trubku. Smyčcové party na tuto nahrávku natočilo příležitostné sdružení Smichov Chamber Orchestra Prague.

Vega patří mezi přední osobnosti folkové scény již od začátku roku 1980, kdy koncertovala v newyorských klubech ve čtvrti Greenwich Village jen s akustickou kytarou a zpívala vlastní folkové písničky.

Zpěvačka vždy dbala na to, aby její písně nebyly jen zazpívané básně, ale skladby s vyrovnaným poměrem slova a hudby. Za dobu, kdy působí na americké hudební scéně, několikrát prokázala, že je stále otevřená všem novým trendům.

„Její dodnes populární hit Tom's Diner byl první významnou folkovou nahrávkou, u níž dal písničkář souhlas k podložení původní nahrávky elektronickými beaty,“ upozornily v minulosti Hospodářské noviny.

Suzanne Vega debutovala roku 1985 eponymní nahrávkou, následující deska Solitude Standing s hity Tom's Diner a Luka ji dostala na pozici folkrockové hvězdy.

Vega dlouhodobě podporuje charitativní aktivity a kampaně, mimo jiné Amnesty International.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist