Prestižní literární ocenění, Mezinárodní Man Bookerovu cenu, získal izraelský spisovatel a esejista David Grossman za román A Horse Walks Into a Bar (Vejde kůň do baru). Porota vítěze oznámila ve středu večer v londýnském Victoria & Albert Museum.

Cena je určena pro cizojazyčné autory, jejichž beletristické dílo bylo přeloženo do angličtiny a vydáno ve Velké Británii.

Román Vejde kůň do baru vypráví o komikovi, který se snaží uživit na izraelském maloměstě v zábavním klubu. Jeho vystoupení plná vulgárních vtipů jsou stále agresivnější. Komika dohání důsledky jednoho strašlivého rozhodnutí, které učinil v minulosti.

"David Grossman se pokusil o vysoce ambiciózní románové dílo, které se mu náramně vydařilo," prohlásil předseda poroty a ředitel Edinburského mezinárodního knižního festivalu Nick Barley, který oceňuje, jak plasticky Grossman vyjádřil smutek, aniž by při tom byl sentimentální. "Hlavní hrdina je provokativní, jedná špatně, ale zároveň je naprosto přesvědčivý," dodává Barley.

"Není to pouze kniha o Izraeli, je to o lidech a společnosti, která strašlivě selhává," napsal v recenzi Grossmanovy knihy britský deník The Guardian. 

David Grossman je uznávaným autorem románů, esejů a také knih pro děti, jeho práce byly přeloženy do 36 jazyků. Je známý také svou kritikou politiky Izraele vůči Palestincům.

Mezi finalisty prestižního ocenění byli kromě Grossmana také jeho krajan, prozaik a novinář Amos Oz, argentinská autorka Samanta Schweblinová, Dánka Dorthe Norsová, Nor Roy Jacobsen a francouzský spisovatel Mathias Énard. Grossmanův román byl vybrán ze 126 titulů.

Udělení ceny zvyšuje prodeje knihy, a to nejen vítěze, ale také ostatních finalistů. Loni cenu dostala jihokorejská spisovatelka Han Kang a prodej její knihy – od té doby přeložené do češtiny a vydané Odeonem – ve Velké Británii stoupl o 400 procent.

Vítěznou částku 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, si rozdělí autor a jeho překladatel. V Grossmanově případě část peněz získá překladatelka Jessica Cohenová. 

Grossmanova kniha vyšla minulý rok ve slovenštině, na české vydání teprve čeká.