Více než sto loutkových představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, přednášky a koncerty nabízí letošní festival Loutkářská Chrudim. Týdenní program 66. ročníku začíná v pátek 30. června. 

Kromě osmnácti inscenací hlavního programu mohou návštěvníci zhlédnout další tři desítky inscenací amatérských a profesionálních divadel. Festival je ukázkou živého pokračování tradice českého loutkářství, která byla na konci roku 2016 zapsána na seznam kulturního dědictví lidstva UNESCO.

 Chrudimskému festivalu loutkového divadla předcházelo jedenáct postupových přehlídek. Z nich vybraly odborné poroty a programová rada festivalu do hlavního programu nejzajímavější inscenace sezony.

Mezi nezávislými i "kamennými" divadly se představí například Divadlo Alfa Plzeň, Naivní divadlo Liberec, produkční skupina DAMÚZA, Buchty a loutky, soubor Spastiks HAMU Praha nebo divadlo Vocaď pocaď. Své vystoupení chystají i studenti katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. 

„Odborné semináře, které vedou profesionální umělci a špičkoví odborníci, tvoří s diskusními kluby vzdělávací část festivalu. Jejím smyslem je rozšiřování praktických dovedností i teoretických vědomostí aktivních loutkářů,“ upřesňuje odborný pracovník pro loutkářství Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu a programový ředitel festivalu Michal Drtina.

„Mě i celý přípravný tým těší obrovský zájem o naše semináře, všech dvě stě padesát míst je již od konce května plně obsazeno,“ dodává programový ředitel.  

Ze zahraničních hostů Loutkářská Chrudim letos přivítá soubory z Německa, Maďarska a Slovenska. „Například skvělou inscenaci podle knihy Wolfa Erlbrucha Kachna, Smrt a tulipán, která získala řadu ocenění po celém světě, uvede německá skupina Theater Couturier & Ikkola z Berlína,“ doporučuje Drtina.

Doprovodným programem bude také loutková instalace inspirovaná životem a dílem chrudimského rodáka Josefa Ressela, která bude k vidění v industriálním prostoru Sladovna. 

Většina představení se odehraje v chrudimské Besedě.

Související