Jako temné drama o moci a lidskosti bez jednoznačně kladných figur inscenuje Národní divadlo Brno hru Williama Shakespeara Něco za něco.

V nepříliš často uváděném textu divadelníci našli silné emoce, vypjaté dramatické scény, výrazný politický rozměr a řadu paralel s dnešním světem.

"Hledali jsme Shakespeara, který nebude úplně 'na první dobrou', který tady dlouho nebyl. Postupně jsme se zamilovali do nejednoznačnosti té hry," říká dramaturg Martin Sládeček.

Inscenace bude mít premiéru příští čtvrtek 22. června v Mahenově divadle. Tvůrčí tým si vybral překlad Martina Hilského.

Existuje řada starších překladů, které hru v češtině pojmenovaly Oko za oko, Veta za vetu či Půjčka za oplátku.

Drama se odehrává ve Vídni, odkud za diplomatickými úkoly odcestuje kníže. Zastoupí jej náměstek Angelo, bezúhonný muž a strážce dobrých mravů. Ten začne trvat na dodržování zákonů, které dlouho nikoho nezajímaly, o pořádek ale usiluje snad až příliš neúprosně.

Hru Něco za něco odborníci často označují za problematický kus, nejde ani o komedii, ani o tragédii, těžko se interpretuje.

"Týden před premiérou víme, že jsme vytvořili temné drama, kde jsou tři komediální scény. Lidem dopřejí úlevný smích, ale jen na chvíli," popisuje režisér Martin Glaser.

Příprava hry se časově prolnula s českou vládní krizí. "S každou další zkouškou jsme si uvědomovali, že zrcadlení se současným politickým světem je velmi silné," dodává Glaser.

V roli knížete se představí Václav Veselý. "Zahrát si takového podmanivého psychopata je velká výzva," tvrdí.

Jeho náměstka, jenž se snaží vymýtit zlořád a sám se při tom mění v monstrum, hraje Martin Siničák. "Líbí se mi možnost konotací se současnou situací ve státě. To není v každé Shakespearově hře. Ale tady se to tak nabízí," prohlásil Siničák.

Další důležitou úlohu Isabely ztvární Hana Tomáš Briešťanská.

Po premiéře příští čtvrtek bude Něco za něco na programu Mahenova divadla ještě v pátek 23. června, na jeviště se pak vrátí 15. září a 5. října.

Související