Do Prahy a Brna na výzvu nedávno zřízeného Českého literárního centra přijedou první zahraniční spisovatelé či překladatelé letos na podzim. Centru přišlo 124 žádostí, na rezidenční pobyty by do konce roku mohlo dorazit přibližně 12 tvůrců.

"Přesný počet zjistíme po vyhodnocení žádostí 17. července, pokud budou prostředky, bude moci být zahraničních rezidentů více," řekl řízením centra pověřený Ondřej Buddeus tento týden na konferenci o státní podpoře literatury.

České literární centrum bude zatím fungovat především jako státní agentura pro propagaci české literatury v zahraničí. V příštím roce by mělo být rozšířeno o domácí sekci.

Zřizovatelem centra je ministerstvo kultury. České literární centrum je součástí Moravské zemské knihovny v Brně, sídlí však v Národním domě na pražských Vinohradech.

Příprava vlastního sídla je součástí koncepce centra na léta 2017 až 2022, jíž Buddeus tento týden představil. Samostatný literární dům je v plánu centra až po roce 2020.

Literární obec přípravy centra a jeho vznik ne zcela jednomyslně přijala. Vzniklo prý jen "od ministerského stolu", bez konzultací s lidmi z literárního provozu.

Jako nepraktické se mnohým jeví začlenění centra pod brněnskou knihovnu; ta před časem dostala za úkol připravovat českou účast na zahraničních literárních veletrzích, což do té doby dělala společnost Svět knihy.

To, že knihovna organizuje českou účast na veletrzích v zahraničí a nebude tak činit centrum, tento týden obhajovala náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová. Právě ona centrum na ministerstvu zaštiťuje.

"Prostě chci, aby se čeští autoři prodávali v zahraničí," shrnula Kalistová základní důvody pro vznik centra.

Buddeus dodal, že České literární centrum začíná a je třeba dát mu čas. Zatím má pět zaměstnanců a zhruba desetimilionový rozpočet.

Kalistová uvedla, že od příštího roku by mělo centrum dostat další tři tabulková místa, celkem by tedy čítalo osm zaměstnanců.

V prvním období své činnosti České literární centrum kromě organizování rezidencí pro zahraniční autory plánuje připravovat vysílání českých autorů do zahraniční. Podle zkušeností s první výzvou také oddělí rezidence pro spisovatele a překladatele.

V příštích dvou letech chce centrum zahájit vlastní ediční činnost a pomáhat při přípravě české prezentace na veletrhu v Lipsku, kde bude Česká republika hlavním hostem.

Související