Soubor barokní hudby Collegium 1704 přetváří jeden z objektů pražského průmyslového areálu bývalých závodů ČKD na místo pro zkoušení uměleckých souborů a pořádání kulturních akcí.

Prostor v Kolbenově ulici ve Vysočanech pojmenovaný Collbenka 1704 soubor začal upravovat v lednu letošního roku.

Rekonstrukce hrazená z rozpočtu souboru si zatím vyžádala téměř milion korun.

V souvislosti s další rekonstrukcí budovy Collegium 1704 spustilo crowdfundingovou kampaň, jejíž výtěžek bude využit právě na nadcházející nutné úpravy a vybavení prostoru. Celkové náklady na rekonstrukci budou podle mluvčí přes tři miliony korun.

„Prostor jsme vyčistili, vymalovali, položili nové podlahy a řekli jsme si, že chceme prostor pronajmout i dalším hudebním, tanečním a divadelním souborům pro zkoušky a k pořádání kulturních akcí. Bývalou výdejnu přetváříme na další bod na pražské kulturní mapě," uvedla mluvčí souboru Adéla Kovářová.

Nový prostor již nyní využívají produkce i orchestr a sbor Collegia 1704.

Collbenka 1704 byla původně zamýšlena jako prozatímní zkušebna Collegia 1704 pro nastudování evropské produkce Vivaldiho opery Arsilda v novodobé světové premiéře, kterou orchestr a sbor v čele s dirigentem Václavem Luksem uvedly letos v březnu ve Slovenském národním divadle v Bratislavě.

Po základních rekonstrukcích budovy v průmyslovém areálu bývalých závodů ČKD, nezbytných pro vytvoření vhodných podmínek pro zkoušení opery, se ale ukázalo, že prostor je ideálním zázemím, jaké Collegiu 1704 dlouhodobě chybělo.

Po vzoru Holešovic nebo Karlína by se Collegium 1704 chtělo projektem Collbenka 1704 podílet na znovuoživení další průmyslové zóny v Praze a zpřístupnit Collbenku veřejnosti.

Otázka nedostatku prostorů na zkoušení je podle vedení souboru problémem většiny nezávislých kulturních subjektů bez vlastního zázemí působících v Praze.

Orchestr a vokální soubor Collegium 1704 vznikl roku 2005. Od roku 2007 jsou Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pravidelnými hosty festivalů v zahraničí.

S Rinaldem Georga Friedricha Händela slavilo Collegium 1704 úspěchy v Národním divadle v Praze a v operních domech ve Versailles, Caen, Rennes a Lucemburku.

Nová nahrávka Collegia 1704 se sonátami Jana Dismase Zelenky vydaná letos v dubnu získala ocenění Zlatá ladička, tedy Diapason d’Or.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist