Britská kapela Radiohead se v pátek vrátila na festival Glastonbury, kde před dvaceti lety odehrála nezapomenutelné vystoupení.
Letošní koncert si utahoval z volební kampaně premiérky Theresy Mayové – a obsáhl skladby takřka ze všech alb, které kdy kapela natočila.
Skupina z anglického Oxfordshiru na Glastonbury prvně vystoupila roku 1997, na jednom z nejdeštivějších ročníků v historii přehlídky. Zmoklý dav tehdy postavila na nohy svojí třetí deskou OK Computer.
Písně vyprávějící o odcizení, kapitalismu a moderních technologiích po dvaceti letech znějí až prorocky – zvlášť v dnešní úzkostlivé a politicky rozdělené Británii.
Návštěvníci pátečního koncertu čekali, že také letos budou písně z OK Computer v setlistu Radiohead převládat.
Právě v pátek kapela zveřejnila remasterovanou verzi alba pod názvem OK Computer OKNOTOK 1997 2017. Jeho součástí jsou i nahrávky, které se na původní desku z 90. let nevešly.
Thereso, zavřete za sebou dveře. Kapela Radiohead na Glastonbury zesměšnila britskou premiérku
Radiohead svůj páteční koncert na Glastonbury začali novinkou Daydreaming pocházející z loňského alba A Moon Shaped Pool. Teprve poté zahráli Lucky, tedy skladbu z OK Computer. Z ní dále dodali ještě kompozice Exit Music (For a Film), Let Down, Paranoid Android a Karma Police.
Na konci skladby Myxomatosis z alba Hail to the Thief pak zpěvák Thom Yorke pozměnil text, aby obsáhl slogan "silná a stabilní" – tedy slova, které během své nedávné volební kampaně opakovala britská premiérka Theresa Mayová.
"Nashle, Thereso. Až půjdete, zavřete za sebou dveře," vzkázal také Yorke během koncertu.
Ani dva týdny po volbách, které v Británii vyzněly nejednoznačně, Mayová nesestavila stabilní vládu.
Dvouhodinový koncert Radiohead na festivalu Glastonbury příznivě přijali fanoušci, ne všem se ale kapela zavděčila – během koncertu bylo opakovaně vidět, jak diváci odcházejí k jiným pódiím.
Zklamaný nebyl třicetiletý Tom Martin z irského Corku, dlouholetý fanoušek Radiohead. "Byl to nejlepší koncert, jaký jsem kdy viděl," řekl.
Na stejné scéně jako Radiohead, takzvané Pyramid stage, už v pátek odpoledne koncertovalo anglické duo Royal Blood. Jejich hardrockové vystoupení, opřené o skladby z druhého, právě vydaného a komerčně již úspěšného alba How Did We Get So Dark?, oslovilo davy.
Kytarista a zpěvák Mike Kerr, jenž Royal Blood před čtyřmi lety založil s bubeníkem Benem Thatcherem, prohlásil, že možnost vystoupit na největším hudebním festivalu světa berou jako přelomovou.
"Je to přelomové, strašidelné i nesmyslné zároveň," uvedl.
Festival v pátek začal minutou ticha za oběti nedávných teroristických útoků i požáru bytového domu Grenfell Tower. První tóny letošního Glastonbury pak odehrála kapela Hacienda Classical.
Peter Hook, basista manchesterských skupin Joy Division a New Order, vyzval publikum, aby se podělilo o "naděje i modlitby za život, lásku i svobodu, všechno to, co jsme sem přišli oslavit".
Na festivalu Glastonbury, konaném na severozápadě Anglie, v pátek dále účinkovali jedenaosmdesátiletý písničkář Kris Kristofferson a britská indie skupina The xx.
Thereso, zavřete za sebou dveře. Kapela Radiohead na Glastonbury zesměšnila britskou premiérku
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist