Zdá se, že série Transformers už patří do starého železa. Pátý díl této sci-fi akční ságy nazvaný Transformers: Poslední rytíř, jejž natočil režisér Michael Bay, o víkendu v USA a Kanadě utržil okolo 69,1 milionu dolarů. Během prodlouženého pětidenního víkendu snímek promítalo 4069 severoamerických kin.

Pokud se toto číslo nezmění po započtení posledních projekcí, půjde o nejnižší výsledek z celé dosavadní série, za níž stojí společnosti Paramount a Hasbro. Dokonce i první díl Transformers z roku 2007 za první víkend utržil 70,5 milionu dolarů.

Rozpočet filmu Transformers: Poslední rytíř se pohyboval okolo 217 milionů dolarů.

Teď se z Transformers zřejmě stane další letní hit, jenž bude muset spoléhat na úspěch v zahraničí, aby si na sebe vydělal. A to se pravděpodobně přihodí.

Jen v Číně noví Transformers za první den utržili 41 milionů dolarů. Odhady celosvětových tržeb za první víkend se k nedělnímu večeru pohybovaly okolo 196,2 milionu dolarů, z nichž zhruba 123 milionů by mělo přijít právě z Číny.

Transformers: Posledního rytíře přitom americká kina začala promítat v době, kdy firma Paramount na domácí půdě potřebuje hit. Její nedávné snímky Pobřežní hlídka i Ghost in The Shell v USA komerčně vzato neuspěly.

Přestože Posledního rytíře do kin provázel slogan o završení ságy a jde o poslední film z této série od režiséra Michaela Baye, už nyní je zřejmé, že Transformers budou pokračovat – studio plánuje alespoň dva další snímky. Ten první má být takzvaným spin-offem, tedy samostatným titulem nerozvíjejícím hlavní příběhovou linku. Účinkovat by v něm měla dvacetiletá herečka a modelka Hailee Steinfeldová známá z filmů Opravdová kuráž nebo Hořkých sedmnáct.

Série Transformers patří k nejvýdělečnějším v Hollywoodu. První čtyři díly v USA a Kanadě utržily přes 1,3 miliardy dolarů, celosvětově přes 3,5 miliardy.

V nejnovějším snímku se transformer Bumblebee spojí s Cadem Yeagerem, jejž Mark Wahlberg ztvárnil už před třemi lety ve filmu Transformers: Zánik. V nynějším filmu poprvé v sérii účinkují Anthony Hopkins nebo Laura Haddocková.

Ve výstupních průzkumech společnosti CinemaScore obdrželi noví Transformers druhou nejvyšší možnou známku B+, naopak kritici film potopili – na serveru RottenTomatoes.com má průměrné hodnocení jen 15 procent.

Transformers: Poslední rytíř nebyl jedinou novinkou, kterou o víkendu začala promítat americká kina. Do distribuce vstoupil také Oklamaný, tedy remake starého snímku od režisérky Sofie Coppolové z období americké občanské války.

Společnost Focus Features jej zatím uvedla ve čtyřech biografech, kde by měl utržit v průměru 240 545 dolarů na jedno kino. Příští víkend už Oklamaného bude promítat zhruba pět set amerických kin.

„Z prvních výsledků jsme nadšeni,“ uvedla Lisa Bunnellová z Focus Features. „Je to naše třetí spolupráce se Sofií Coppolovou. Natočila zábavný, podmanivý thriller s výraznými ženskými výkony před kamerou i za ní,“ dodala.

Pět kin pak začalo promítat snímek Pěkně blbě, romantickou komedii pákistánsko-amerického komika Kumaila Nanjianiho, kterou si zamilovali kritici.

Snímek, jenž bude v nadcházejícím týdnu zahajovacím titulem tuzemského festivalu v Karlových Varech, by z projekcí v pěti amerických kinech měl utržit zhruba 435 tisíc dolarů.

Páté pokračování Transformers se nedá s ničím srovnat. Je to výtrysk ega režiséra Baye, říká kritik Fila

V amerických biografech se jinak nadále daří superhrdince Wonder Woman, která v tabulce návštěvnosti po tomto víkendu nejspíš skončí na druhém místě. Utržila 25,2 milionu dolarů, po čtyřech týdnech už má v USA dohromady na kontě 318,4 milionu dolarů.

Začátkem minulého týdne se Wonder Woman stala historicky komerčně nejúspěšnějším filmem, jejž natočila žena – což je pro režisérku Patty Jenkinsovou velký úspěch.

O druhé místo v tabulce návštěvnosti amerických kin se Wonder Woman zřejmě bude dělit s Auty 3, tedy novinkou od Disneyho a Pixaru, kterou tamní biografy promítají druhým víkendem.

V pondělí by americké tržby Aut 3 měly překročit hranici 100 milionů dolarů.

Páté pokračování Transformers se nedá s ničím srovnat. Je to výtrysk ega režiséra Baye, říká kritik Fila

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist