V Brně se příští rok uskuteční první ročník festivalu seriálů nazvaného Serial Killer: Best TV Fest Brno. Město ho podpoří třemi miliony korun. V úterý o tom rozhodla městská rada.

Festival Brno zviditelní, tvrdí primátorův náměstek zodpovědný za kulturu Matěj Hollan z hnutí Žít Brno.

Podle Hollana město podporou reaguje na to, že se hlavní pozornost přesouvá z klasického filmu k seriálům.

Festival nabídne seriály a minisérie i prostor pro setkávání tvůrců a herců. Předpokládaný rozpočet prvního ročníku je zhruba 12 milionů korun, což je částka srovnatelná s přehlídkami Finále Plzeň či festivalem dokumentárních filmů v Jihlavě.

Kromě města se na financování budou podílet evropské fondy, soukromé i veřejné zdroje, Fond kinematografie nebo Asociace producentů v audiovizi.

V čele akce stojí proděkanka FAMU a nezávislá producentka Kamila Zlatušková, která vloni za zvýšeného mediálního zájmu odešla z České televize.

Zlatušková Serial Killera minulý týden pro deník iDnes.cz popsala jako "soutěžní přehlídku za účasti mezinárodní odborné poroty a takzvané industry days, což jsou setkání otevřená odborníkům či studentům filmových oborů," jak řekla.

První ročník festivalu se má zaměřit na dánskou kinematografii. "Chceme pozvat režisérské a herecké legendy světové seriálové tvorby současnosti i minulosti, třeba Larse von Triera – tvůrce legendárního dánského seriálu Království, který v devadesátých letech předznamenal éru takzvaných quality TV seriálů," doplnila Zlatušková.

Organizátoři naděje vkládají i do televizního trhu, který by se mohl stát podstatným koprodukčním fórem ve střední Evropě. "Projekt Kamily Zlatuškové spolu s jejími bohatými mezinárodními zkušenostmi je garancí úspěšné akce," doplnil Vratislav Šlajer, šéf představenstva Asociace producentů v audiovizi.

Podle města se festival jako jediný v republice zaměří na seriálovou tvorbu. "Ve středoevropském prostoru chybí místo, kde by mezi sebou soutěžily seriály a minisérie a kde by se potkávali tvůrci. Vzhledem k tomu, jak Brno přistupuje k podpoře filmového a kreativního průmyslu, rozhodli jsme se tento počin podpořit," uvedl toto úterý náměstek Hollan.

Akce by se měla uskutečnit v květnu 2018, konat se bude v institucích v centru města, jako jsou kino Scala, Kabinet múz nebo JAMU, ale také na Moravském náměstí, Jakubském náměstí a na dalších místech.

Podle radnice se Brno díky festivalu stane atraktivnějším v tuzemsku i zahraničí. Pořadatelé odhadují, že by akci mohlo navštívit 12 až 15 tisíc lidí.

Na přehlídce se budou podílet Česká televize, televize HBO, profesní organizace sdružující české autory, režiséry a producenty, pražská FAMU, brněnská JAMU, ale též "konkurenti" – Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava a Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech.

V jednání je také spolupráce s televizí Amazon a Netflix, zástupci evropských vysílatelů a internetových televizí a s filmovými školami.

Související