Ve věku šestapadesáti let v úterý zemřel jeden z nejznámějších švédských herců Michael Nyqvist. Proslavila ho především role investigativního reportéra v trilogii Milénium.

O úmrtí informovala rodina, podle níž podlehl Nyqvist rakovině plic.

Držitel mnoha hereckých cen byl vyhledáván režiséry hollywoodských akčních snímků, kteří jej obsazovali hlavně do rolí záporných hrdinů.

Ve filmové trilogii Milénium na motivy románů Stiega Larssona si zahrál novináře Michaela Blomkvista, který spolu se záhadnou hackerkou Lisbeth Salanderovou riskují životy při odhalování zločinů v bohatých podnikatelských kruzích i státní sféře.

Filmy Muži, kteří nenávidí ženy, dále Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda měly premiéru v letech 2009 a 2010.

Poté se Nyqvist jako padouch objevil v několika amerických kasovních trhácích.

Po boku Toma Cruise si zahrál v Mission: Impossible – Ghost Protocol, s Keanu Reevesem zase v akční podívané John Wick.

Před dvěma lety ztvárnil roli v německém dramatu Kolonie či americkém noirovém thrilleru Frank a Lola. Jeho posledním natočeným dílem, které bude mít premiéru posmrtně, je tragický příběh ruské ponorky Kursk.

Nyqvist roku 2010 vydal životopis nazvaný När barnet lagt sej, v anglickém překladu Just After Dreaming. Popsal v něm své úsilí najít vlastní biologické rodiče. Tři desetiletí poté, co byl jako dítě adoptován.

Nyqvist byl ženatý a měl dvě děti.

"Michaelova radost a vášeň byly nakažlivé pro lidi, kteří ho znali a milovali. Měl nepopiratelné kouzlo a charisma a jeho lásku k umění vnímali všichni, kteří měli to potěšení s ním pracovat," uvedla rodina v prohlášení.

Související