Od soboty si ve Werichově vile na pražské Kampě lze prohlédnout osobní předměty herce a dramatika Jana Wericha, repliku golema nebo kostýmy z Werichových nejslavnějších filmů.
Čerstvě zrekonstruovanou vilu začíná provozovat Nadace Jana a Medy Mládkových, která si objekt pronajímá od městské části.
V pátek večer se ve vile uskuteční slavnostní otevření s prohlídkami. Od soboty bude budova otevřená běžným návštěvníkům vždy od osmi ráno do osmi večer. Nadace plánuje další rozšiřování expozic.
Návštěvníkům budou otevřena všechna čtyři podlaží. Většina expozice je věnována životu a dílu Jana Wericha. V mezaninu je k vidění menší výstava zasvěcená tvorbě a životu básníka Vladimíra Holana, který v objektu také dlouho žil.
"Jsme rádi, že se po čtrnácti letech naplňuje sen paní Medy Mládkové," uvedl předseda správní rady nadace Jiří Pospíšil.
V místnostech Werichova bytu se výstava dělí na několik tematicky zaměřených částí. První, stylizovaná do podoby divadelní šatny, přibližuje Osvobozené divadlo.
Její součástí je například dobové piano, které zároveň funguje jako jukebox a přehrává nejznámější šlágry Jaroslava Ježka.
Na Kampě se otevřela Werichova vila. Ve sklepě je replika golema, nahoře šatna Osvobozeného divadla
Další místnost představuje dva nejznámější filmy spojované s Werichem, Císařův pekař – pekařův císař a Byl jednou jeden král.
K vidění jsou originální kostýmy, které navrhl Jiří Trnka, zapůjčené z barrandovských studií.
Třetí místnost se zaměřuje na Werichovu tvorbu pro děti, zejména Fimfárum či roli v seriálu Pan Tau.
Následuje pracovna, kterou se nadaci podařilo zařídit několika původními kusy nábytku, získanými od Werichových rodinných příslušníků. Jsou zde i Werichovy brýle, dýmka a rybářský kufřík.
"Jan Werich také velmi rád jedl, takže do budoucna zpřístupníme špajz Jana Wericha," doplnil Jiří Pospíšil z nadace.
Ta do sklepa umístila repliku golema, vytvořenou podle originálu z filmu Císařův pekař – pekařův císař. Návštěvníci si zde také budou moci z hlíny vytvořit vlastního golema.
V polovině září chce nadace celou expozici doplnit novými interaktivními prvky. "Půjde o technologii, kterou ještě žádné české muzeum nevyužívá," naznačil Pospíšil.
Sklep a spodní část objektu budou lidem přístupné za vstupné 20 korun, expozice ve Werichově bytě vyjde na 60 korun pro děti a 90 korun pro dospělé.
V klubové místnosti si návštěvníci mohou zakoupit kávu či zákusek.
Nadace platí radnici Prahy 1 za nájem vily 600 tisíc korun ročně bez DPH. Nájem má na deset let s následnou opcí na dalších deset.
Podle Jiřího Pospíšila nadace do expozice investovala zhruba pět milionů korun.
Na provoz muzea, které nemá ambici být ziskové, si nadace chce kromě vstupného vydělávat také komerčními pronájmy pro soukromé akce.
Dnes se otevírá Werichova vila. Jak na ni vzpomíná samotný Jan #Werich? Celý článek + audio > https://t.co/iMVcRG0K5Y. #HistoriePlus pic.twitter.com/U1xihAT2fd
— Český rozhlas Plus (@CRoPlus) 30. června 2017
Praha 1 za dvouletou opravu vily zaplatila zhruba 35 milionů korun. Radnice využití pro vilu hledala dlouho a nechala o něm hlasovat i občany – nejvíc jich podpořilo právě projekt Musea Kampa.
Dalšími uchazeči o pronájem byl projekt Post Bellum a Nadace Charty 77.
Werichova vila stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě. Pochází z počátku 17. století a původně v ní byla koželužna. Od roku 1918 je v majetku města. Werich v ní žil se svou rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980.
Na Kampě se otevřela Werichova vila. Ve sklepě je replika golema, nahoře šatna Osvobozeného divadla
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist