Předáním cen skladateli Jamesi Newtonu Howardovi i hercům Umě Thurmanové a Caseymu Affleckovi v pátek večer začal filmový festival v Karlových Varech.

Zahajovací ceremoniál moderoval Marek Eben, show na jevišti již tradičně připravili bratři Cabanové. Tentokrát využili živou hudbu Karlovarského symfonického orchestru pod taktovkou Jana Kučery i dvě desítky tanečnic v tělových trikotech, kterým vymysleli jakousi mučicí hororovou choreografii.

Show bratří Cabanů se tentokrát jmenovala Zavěšený horor – Masochista maso chystá. Scénu doplnili o řeznický špalek, sekeru, šlapací brus a elektrickou pilu v popředí.

Jeden ze "sólistů" v masce kanibala Hannibala Lectera z filmu Mlčení jehňátek si šel za scénu vyhlédnout oběť; vybrat si mohl ze dvou desítek polonahých tanečnic v tělovém prádle, zavěšených v bizarních pozicích v igelitových pytlích nad jevištěm. V závěru se jejich těla nad jevištěm zbarvila krví.

Uma Thurmanová při přebírání ceny poděkovala za to, že již jedenatřicet let může vyprávět příběhy, které pak publikum udržuje při životě.

Otázce České televize, které ze svých rolí si nejvíc váží, se však vyhnula. „Jsem vděčná za všechny role, které jsem hrála, za práci se skvělými režiséry i scenáristy. Když o vás mají zájem tihle lidé, potěší to každého herce,“ řekla Thurmanová.

Sdílnejší byl americký herec Casey Affleck. Do Česka nyní přijel několik měsíců poté, co získal Oscara i Zlatý glóbus za hlavní roli ve filmu Místo u moře.

Ten už tuzemská kina uvedla, Affleck tak ve Varech představí novinku nazvanou Přízrak.

„Je to film velmi experimentální, neobvyklý. Vznikal v úplně jiné konstelaci, bez scénáře, z větší části improvizovaně,“ popsal Affleck pro Radiožurnál snímek, jejž natočil David Lowery.

S Lowerym jedenačtyřicetiletý Affleck spolupracuje i nadále. Právě dokončili film o bankovním lupiči žijícím ve starobinci nazvaný Old Man and the Gun.

„Točili jsem ho i v době, kdy se udílely ceny Oscar, a skončili jsme teprve před měsícem. Vlastně tedy od té doby nepřetržitě pracuji,“ dodal Affleck.

Affleck film Přízrak v Karlových Varech představí v neděli odpoledne. V neděli večer Uma Thurmanová v letním kině uvede oba díly slavného snímku Kill Bill režiséra Quentina Tarantina. Den nato z festivalu odletí.

Sedmačtyřicetiletá herečka do Varů přijela i s třemi dětmi, už ve čtvrtek večer byla na neformální večeři s prezidentem festivalu Jiřím Bartoškou.

„Bylo to příjemné. Já se už třiadvacet let přesvědčuji, že čím větší hvězda, tím normálnější člověk,“ řekl Bartoška pro Českou televizi.

Na pátečním zahajovacím ceremoniálu Marek Eben mimo jiné představil soutěžní filmy. „Na festival humoru to letos nevypadá,“ poznamenal v narážce na výběr titulů, mezi nimiž převažují dramata.

Eben celý festival přirovnal ke společnosti, v níž se horor v tomto případě neodehrává jen v rovině horizontální, nýbrž vertikální. "Je ta základní úroveň, kde se děje něco znepokojivého, pak se posuneme výš, kde je to strašidelné, ještě výš je to děsuplné, zatímco na tom opravdovém vrcholu teprve začne ten pravý horor," řekl moderátor.

Zaujaly ho tváře amerických filmařů v sále, kteří by se podle něj ještě před rokem nesmáli. "Ale řekl bych, že po posledních volbách ve vaší zemi došlo, abych tak řekl, k mohutnému sblížení našich národů. Protože teď už, naši milí američtí kamarádi, víte, jaké to je," podotkl.

Jiří Bartoška na zahajovacím ceremoniálu přivítal ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka za ČSSD.

Skladatel James Newton Howard v děkovné řeči pochválil Prahu, české filmy i českou hudbu. „Jsem vděčný filmovému průmyslu, bez něj by můj život vypadal jinak,“ řekl a hned vychválil také Karlovy Vary.

„Vyrostl jsem u Los Angeles, na místě známém leda díky McDonaldu a benzinkám. Vary mi připadají úchvatné,“ dodal Howard.

Když hollywoodské hvězdy přicházely na červený koberec, visel nad nimi obří nápis Pěkně blbě. Ve skutečnosti nešlo o komentář, nýbrž název zahajovacího filmu, komedie pákistánského imigranta a standupového komika.

Snímek s anglickým názvem The Big Sick festival ve spolupráci s distribuční společností Aerofilms již za dva týdny uvede do kin po celé republice.

Těsně před filmem Pěkně blbě měla také premiéru nová znělka festivalu, kterou natočil Ivan Zachariáš, režisér nedávného seriálu Pustina. Hvězdou zhruba stovteřinového klipu je třiaosmdesátiletý herec Josef Somr. Tomu ve videu volá Jiří Bartoška a zve ho do Varů k udělení ceny, avšak herec nedoslýchá.

Páteční festivalová afterparty ve Varech se uskuteční v Grandhotelu Pupp.

V pátek ve tři čtvrtě na jedenáct ještě na festivalu vystoupí Český národní symfonický orchestr, který bude pod taktovkou Carla Davise hrát právě skladby oceněného Jamese Newtona Howarda – konkrétně hudbu k velkofilmu Fantastická zvířata a kde je najít.

Po koncertu má následovat ohňostroj.

Dalšími významnými hosty letošního ročníku festivalu v Karlových Varech budou v nadcházejících dnech herec Lambert Wilson, filmařka a manželka hudebníka Stinga Trudie Stylerová a na samotný závěr hollywoodský herec Jeremy Renner.

Na festival už v pátek dorazil ale třeba také novinář Scott Feinberg, který bude o dění v Karlových Varech psát do anglickojazyčného deníku The Hollywood Reporter.

Hned v pátek rovněž začal tweetovat zpravodaj oborového časopisu Variety.

Zvlášť významný bude příjezd renomovaného britského režiséra Kena Loache, který už Křišťálový glóbus v Karlových Varech obdržel roku 1970 za snímek Kes. Nyní se jedenaosmdesátiletý filmař vrátí takřka po půlstoletí.

Festival v Karlových Varech letos zažívá svůj již dvaapadesátý ročník, patří tak k nejstarším v Evropě.

Jeho rostoucí prestiž možná dokazuje fakt, že umělecký ředitel akce Karel Och byl před dvěma měsíci pozván, aby se stal porotcem prestižní sekce Un certain regard na festivalu ve francouzském Cannes.

„Souvisí to třeba s tím, že střední a východní Evropa je v západní Evropě čím dál viditelnější. Maďaři a Poláci vyhrávají Oscary za zahraniční filmy, roste vliv českých koproducentů, díky kterým se filmy z našeho regionu dostávají do mezinárodních soutěží,“ řekl Och v rozhovoru pro Festivalový deník.

Přitakal, že pozvání do Cannes obdržel asi právě kvůli rostoucímu mezinárodnímu povědomí karlovarské akce.

„Slyšet letos v Cannes tak často slovní spojení 'Karlovy Vary International Film Festival' mě naplňovalo pýchou,“ dodal Och.

Právě na festivalu v Cannes pak umělecký ředitel karlovarské přehlídky dojednal účast Umy Thurmanové, která jeho soutěžní porotě předsedala.

Festival v Karlových Varech potrvá do 8. července, během zhruba 500 projekcí uvede okolo 170 snímků. Loni akci navštívilo 135 tisíc diváků.

V sobotu se v hlavní soutěži představí rusko-finsko-německý film Arytmie a snímek Chlapi nepláčou, reprezentující Bosnu a Hercegovinu. V Becherově vile bude vpodvečer zahájena výstava fotografky Zuzany Mináčové nazvaná Život s fotoaparátem.

Odpoledne se ve Velkém sále Thermalu uskuteční premiéra digitálně zrestaurovaného oscarového filmu Obchod na korze režisérského tandemu Ján Kadár a Elmar Klos. Půjde už o pátou premiéru digitálně restaurovaného titulu, vybraného z iniciativy karlovarského festivalu a Nadace české bijáky ze zlatého fondu československé kinematografie.