Vystoupení gruzínského literáta Datha Turašviliho a českého básníka a nakladatele Jaroslava Erika Friče tuto sobotu v Brně zahájí červencové putování literátů po střední Evropě.

Díky festivalu Měsíc autorského čtení desítky spisovatelů zavítají také do Ostravy, Košic, polské Vratislavi a ukrajinského Lvova. Autoři spolu „cestují pět dní v kuse, pijí vodku nebo čaj, mluví o literatuře a večer čtou publiku“, jak uvádějí pořadatelé.

"Je to takový festival druhých a třetích měst, hlavní města nebereme," uvádějí na svém webu organizátoři z brněnského nakladatelství Větrné mlýny.

„Moc jsme tomu nevěřili, ale proč nenavštívit Dům spisovatelů, tajemnou vilu v centru Tbilisi, kde se natáčelo několik klíčových scén Abuladzeho Pokání. Nakonec to klaplo a festival bude,“ dodal Petr Minařík, programový ředitel festivalu, kde letošní pozvání gruzínských autorů vzniklo.

Host prvních dnů festivalu Datho Turašvili se narodil v Tbilisi, studoval v Londýně i Madridu. Píše scénáře, prózy, povídky i divadelní hry, překládá z ruštiny, španělštiny či angličtiny.

Debutoval románem zvaným Útěk ze SSSR (Džínsová generace) o příběhu mladých, kteří se stanou oběťmi uzavřeného režimu. Román založený na skutečné události se stal gruzínským bestsellerem.

Turašvili v rámci festivalu vystoupí tuto sobotu v Brně, v neděli v polské Vratislavi, v pondělí v Ostravě, v úterý ve slovenských Košicích a ve středu v ukrajinském Lvově.

Festival má každoročně dvě hlavní programové linie, každý den tak v každém městě čtou dva autoři.

Jedna linie zpravidla reprezentuje domácí literaturu podle místa konání, druhá je věnována vždy jedné zemi. Letos jde o kavkazskou Gruzii, odkud dorazí 31 autorů.

Největší středoevropský literární festival vznikl roku 2000 v Brně, kde jeho základnou zůstává Divadlo Husa na provázku. V červenci tam ze svých děl budou číst třeba Jáchym Topol, Petr Hruška, ale také Bianca Bellová, která letos za román Jezero dostala ocenění Magnesia Litera a Cenu Evropské unie za literaturu.

Celkem festival ve všech městech přinese přes 300 autorských čtení plus doprovodný program.

Čtení je možné sledovat také přes internet. Na všechny akce Měsíce autorského čtení je vstupné dobrovolné.

Festival na sebe nabaluje další kulturní aktivity, vznikají třeba nové knižní překlady nebo filmová čítanka s portréty spisovatelů.

Související