Na karlovarském festivalu byl v sobotu ve světové premiéře uveden digitálně restaurovaný snímek Jána Kadára a Elmara Klose Obchod na korze z roku 1965. Stalo se tak už popáté z iniciativy festivalu a Nadace české bijáky.

Obchod na korze byl oceněný Oscarem, svého času také na festivalu v Cannes získal Zvláštní čestné uznání pro Jozefa Kronera a Idu Kamińskou.

Hosty sobotní projekce v Karlových Varech byli Zuzana Kronerová a syn jednoho z legendární režisérské dvojice Elmar Kloss. Ten ocenil, jak mistrovsky se podařilo dát snímku nový život.

"Ten film je aktuální i dnes, především pro mladé, kteří se nechají snadno zmanipulovat," řekl Kloss.

„Například na Slovensku se do parlamentu dostala krajně pravicová strana Mariana Kotleby, která otevřeně adoruje Tisa a fašistický slovenský stát, má rasistický protiromský program. Přitom ji podporuje skoro třetina mladých diváků. Snad právě jim pomůže Obchod na korze otevřít oči," dodal.

Obchod na korze je už devátým titulem, který byl restaurován díky finanční pomoci Nadace české bijáky.

Jako první byl roku 2012 ve spolupráci s Film Servisem Karlovy Vary a Národním filmovým archivem uveden snímek Miloše Formana Hoří, má panenko, pak Všichni dobří rodáci (2013) a Ostře sledované vlaky (2014). Zde spolupráce s filmovým archivem skončila.

V následujícím roce projektem Čistíme svět fantazie začala spolupráce nadace s Českou televizí a Muzeem Karla Zemana. Výsledkem bylo zrestaurování Vynálezu zkázy (2015) a Barona Prášila (2016), napřesrok bude následovat Cesta do pravěku.

V letech 2015 a 2016 nadace spojila síly s režisérem Tomášem Vorlem při restaurování filmů Kamenný most a Cesta z města.

Plánovaným projektem jsou Postřižiny – zde od roku 2014 nadace s režisérem Jiřím Menzelem čeká na vydání zdrojových materiálů a souhlas Státního fondu kinematografie.

Díky nové spolupráci Nadace české bijáky a Film Servisu Karlovy Vary s fondem kinematografie se podařilo navázat na tradici slavnostních premiér ve Varech. Loni bylo uvedeno Intimní osvětlení za přítomnosti Ivana Passera.

Digitální restaurování Obchodu na korze trvalo několik měsíců, očistou prošlo téměř 3,5 kilometru filmového pásu, tedy 180 653 políček.

Práce probíhaly ve studiích Universal Production Partners a Soundsquare pod dohledem Elmara Klosse jako dědice autora a Ivana Šlapety zastupujícího kameramany.

Šlapeta upozornil na podle něj mnohdy špatně provedené restaurace snímků, k jejichž digitalizaci nejsou přizváni kameramani.

"Chtěl bych poděkovat partnerům a dárcům za podporu našeho mnohdy donkichotského úsilí. Vážíme si i symbolických příspěvků, věřím, že nám dárci zůstanou nakloněni i v příštím roce," řekl předseda správní rady Nadace české bijáky Petr Šikoš.

O tom, že při digitálním restaurování jde o záchranu za pět minut dvanáct, podle něj svědčí stav zdrojových materiálů jak letošního Obchodu na korze, tak Zemanovy Cesty do pravěku.

Činnost Nadace české bijáky je možné podpořit zasláním libovolné částky na transparentní účty pomocí portálu Darujme.cz či prostřednictvím SMS v ceně 60 Kč ve tvaru DMS BIJAKY 60 na číslo 87 777.