Hollywoodský herec Casey Affleck si na festivalu v Karlových Varech vyzkoušel roli novináře.

Když se na nedělní tiskové konferenci k jeho nejnovějšímu filmu Přízrak přestali hlásit publicisti s dalšími otázkami, Affleck se sám ujal slova a režisérovi Davidu Lowerymu položil šest dotazů po sobě.

„Když natáčíš, snažíš se tím vyslat nějaké sdělení?“ zajímal se. „Znal jsi vůbec hlavní téma filmu, než jsi začal natáčet?“ zjišťoval, anebo: „Když herce jako mě obsazuješ pořád dokola, snažíš se ty filmy měnit kvůli herci, nebo naopak herce cpeš do škatulky konkrétního projektu?“

Z režisérových odpovědí byly nejzajímavější ty, které se týkaly prostěradla. V dramatu s nadpřirozenými prvky Přízrak, kde dále účinkuje herečka Rooney Maraová, totiž Affleck hraje muže, jenž v prvních minutách zemře.

Po zbytek snímku, odehrávajícího se převážně v jednom domě v americkém Texasu, tak představuje ducha. Proto se schovává pod prostěradlem.

„Původně jsem si myslel, že na tebe hodíme prostěradlo a vyřízneme otvory pro oči. Ukázalo se, že by to vypadalo hloupě, jako bys byl dítě, které si přes hlavu přehodilo plachtu,“ řekl Affleckovi režisér David Lowery.

Ten popsal, jak si se štábem vytvořil trojrozměrný model strašidla a například si ujasnil, že musí mít symetrické oči i celý obličej. „Nakonec kostýmní návrhářka vytvořila složitý oblek, s filcovou helmou a obrazovkami místo očí, abys viděl ven. Prostěradlo bylo udělané tak, aby splývalo s tvou postavou,“ řekl režisér herci.

Pro Loweryho prý bylo zajímavé sledovat, jak se Affleck vypořádá se situací, kdy na kameru nemůže hrát obličejem. „Bylo pozoruhodné vidět, co můžete dostat z herce, když ho zbavíte jeho obvyklých nástrojů. Byť byl Casey schovaný pod prostěradlem, naším cílem bylo vybudovat důvěryhodnou postavu,“ popsal.

Oba za to v Karlových Varech poděkovali kostýmní návrhářce Annell Brodeurové, která do lázeňského města se štábem rovněž přicestovala.

Affleck také zdůraznil, že ve filmu jsou scény, kdy se pod prostěradlem schovával někdo jiný.

Režisér i herec během zhruba třičtvrtěhodinového představení filmu čelili mnoha dotazům. Oba například museli vysvětlovat, že nevěří na duchy. „V mém domě se rozbíjí spousta věcí. Většinou kvůli mým dětem. Když v noci zaslechnu zvuky, říkám si, že duch by byl ještě to nejméně děsivé vysvětlení,“ poznamenal Affleck.

Rychle se vypořádal také s otázkami na svého bratra, rovněž hollywoodskou hvězdu Bena Afflecka. „Vídáte se s bratrem v soukromí?“ – „Ano, scházíme se v soukromí. Další otázka,“ odvětil Affleck.

Když měl říct, jak se jeho herecký přístup liší od bratrova, jen pokrčil rameny. „Nedokážu popsat ani vlastní techniku, natož bratrovu, omlouvám se.“

O svém vlastním herectví Casey Affleck řekl jen tolik, že na rozdíl od některých herců se během natáčení nenechává oslovovat jménem postavy. „Trávíte s ní nicméně tolik času, že se nemůžete vyhnout tomu, aby na vás měla vliv. Když hrajete roli jako v Přízraku, ke slovu se dostanou jisté části vaší osobnosti, kterým pak věnujete víc pozornosti,“ řekl.

Obšírněji Affleck hovořil o tom, že se na své role zpravidla důkladně připravuje. Při natáčení Přízraku prý zjistil, nakolik osvobozující je udělat opak – přijít na plac bez přípravy.

Affleck letos obdržel Oscara i Zlatý glóbus za výkon ve filmu Místo u moře. Ten měl podobně jako Přízrak světovou premiéru na americkém festivalu nezávislých filmů Sundance.

Ještě vloni v lednu to vypadalo, že Místo u moře zůstane malým projektem pro omezený okruh diváků. Snímek s rozpočtem 10 milionů dolarů však dnes již celosvětově utržil 62,2 milionu. Získal šest nominací na Oscara, z nichž proměnil tu za scénář a nejlepšího herce.

Casey Affleck se nad tímto úspěchem zpětně příliš nepodivuje. „Hrál jsem v nejrůznějších filmech a začínám chápat, že filmy si nějak vybírají mě, a to způsobem, jemuž úplně nerozumím. Režiséři se leckdy snaží něco říct, ale to z jejich filmů ne vždy vyplývá. Pro mě je podstatnější nechat film, aby mě naučil něco o mě samotném,“ sdělil.

Podle Afflecka by herec neměl posuzovat film podle toho, jestli výsledek odpovídá původní představě. Důležitější prý je, jestli si z něj něco odnesl.

Také do budoucna se prý Affleck hodlá věnovat spíš menším filmům s originálním scénářem či nápadem než prvoplánově mainstreamovým snímkům. „Ne že bych neměl rád mainstream, některé velkorozpočtové tituly mě přitahují, ale jsou to spíš výjimky,“ prohlásil.

Svůj filmový vkus popsat nechtěl, prý nerad škatuluje, Řekl ale, že ho přitahují poetické tituly s pozitivním vyzněním.

„Třeba všechny filmy Davida Loweryho, ať jsou smutné či legrační, vyprávějí o dobrých lidech, kteří chtějí konat dobré skutky,“ řekl Affleck o režisérovi, s nímž již před čtyřmi lety natočil snímek Ain't Them Bodies Saints.

Jejich spolupráce ještě bude pokračovat – těsně před odjezem do Karlových Varů společně dotočili snímek nazvaný Old Man and the Gun, vyprávějící o stárnoucím bankovním lupiči. Casey Affleck v něm účinkuje po boku Roberta Redforda, Elizabeth Mossové, zpěváka Toma Waitse či Sissy Spacekové.

„David si mě najal, proto se k němu vracím. Když jako herec přijdete na natáčení, spoustu rozhodnutí už předem učiní režisér a vy vstupujete do jeho světa. Pokud si tam připadáte jako doma a dokážete v tom světě žít, hodně vám to usnadní situaci. A mně se svět Davida Loweryho opravdu líbí,“ dodal Affleck.

Film Přízrak bude v Karlových Varech k vidění ještě v úterý od 19 hodin v kinosálu Grandhotelu Pupp a v pátek od 19 hodin v Národním domě. Už ale půjde o projekce bez účasti hollywoodské hvězdy – Casey Affleck odjel v neděli večer.