Nikoliv za politický film, nýbrž za lidské drama považuje gruzínský režisér George Ovašvili svoji novinku zvanou Chibula.
Snímek vypráví o někdejším disidentovi a literárním vědci Zviadu Gamsachurdiovi, který se po rozpadu Sovětského svazu stal prvním demokraticky zvoleným prezidentem Gruzie. Po pouhých devíti měsících však ze země uprchl kvůli vojenskému puči a občanské válce.
„Pro mě bylo nejdůležitější odvyprávět příběh člověka, který získal moc a pak o ni přišel. Když si uvědomil realitu, obrátil se ke svému nitru,“ popsal v Karlových Varech režisér.
Jeho snímek líčí, jak se do exilu vyhnaný Gamsachurdia se skupinou věrných uchyluje do hor a míří na setkání se svými stoupenci, s nimiž chce znovu získat moc.
„Tak jako skutečný Gamsachurdia ani my nevidíme, kdo je sleduje. Jen po celých těch padesát dnů tušili, že jsou pozorováni. Byl to trochu psychologický nátlak, snaha zahnat Gamsachurdiu do uličky,“ popsal režisér.
Ten na nedělní tiskové konferenci v Karlových Varech připomněl především geopolitické souvislosti. Hovořil o tom, jak byl někdejší disident Gamsachurdia pronásledovaný i vězněný za komunismu a kterak byl krátce po vyhlášení gruzínské nezávislosti v roce 1991 zvolen prezidentem naprostou většinou hlasů.
„Samozřejmě ale také dělal chyby, třeba když řekl, že se Gruzie nesmí postavit na žádnou stranu konfliktu v tehdejších bojích o moc v Sovětském svazu. Tím si pobouřil oba tábory. Malá země jako Gruzie, která je z geopolitického hlediska na velmi významném místě, nikdy nemohla být neutrální,“ prohlásil režisér v narážce na Gamsachurdiův postoj k takzvanému srpnovému puči z roku 1991, kdy se v Rusku komunistická strana neúspěšně pokusila vrátit k moci.
Režisér krátce hovořil také o Gamsachurdiově vztahu s jeho tehdejším oponentem Eduardem Ševardnadzem, předsedou Národní rady Gruzie a v druhé polovině 80. let sovětským ministrem zahraničí z éry Michaila Gorbačova. „Dokud byl Gamsachurdia naživu, pro Ševardnadzeho vládu představoval problém. Šlo o zákonně zvoleného prezidenta, který se nevzdal funkce. Prostě ho vykopli a teď se vrátil,“ popsal režisér.
Zdůraznil ale, že sám se ve sporu nestaví ani na jednu stranu. „Chtěl jsem jen klást otázky, ne dávat někomu za pravdu,“ popsal.
George Ovašvili svůj nový film na festival do Karlových Varů přivezl tři roky poté, co tu jeho předešlý snímek Kukuřičný ostrov získal Křišťálový glóbus za nejlepší snímek.
Novinku tak v Karlových Varech uvedl v premiéře, v Gruzii se bude promítat teprve v září. „Přestože ten film ještě nikdo nemohl vidět, už teď nás spousta lidí oslovuje a jsou hodně agresivní,“ vyjádřil Ovašvili obavy z toho, jak bude snímek Chibula přijat.
„V Gruzii je stále spousta lidí, kteří by se o Gamsachurdiovi nejraději nebavili a to téma nadále zametali pod koberec. Já jsem o něm chtěl natočit film už před nějakými patnácti lety, ale vždy jsem měl pocit, že ještě nenastala vhodná doba. Také se mi donedávna nedařilo získat finanční podporu od vlády, až teď jsme uspěli,“ vylíčil režisér.
Nizozemský producent snímku Roelof Jan Minneboo v Karlových Varech zdůraznil, jak rozpolcená byla ve vztahu ke Gamsachurdiovi tehdejší gruzínská společnost. „Když se podíváte na současný stav světa, vidíte, že se spousta vůdců snaží vypořádat s podobnou odpovědností a zranitelností. To jsme se tím příběhem snažili sdělit,“ doplnil.
Ovašviliho štáb před natáčením udělal důkladné rešerše. Režisér a scenárista zhruba po dobu čtrnácti dnů projížděli cestu, kterou během posledních padesáti dnů svého života absolvoval i sám Gamsachurdia.
Právě během této výpravy prý režiséra napadlo, že by do filmu mohl vložit i scény s lidovým tancem a zpěvem. „Ve scénáři nebyly. Ale když jsme při natáčení objevovali tu nádhernou krajinu a podnebí, rozhodli jsme se dotočit scény, které pomáhají dostat se hloub do protagonistovy duše,“ popsal režisér.
„V Gruzii se neobejdete bez hudby a tance, je to důležitá součást života,“ přitakal nizozemský producent.
Opravdu by se zbožný muž zabil? Film v Karlových Varech líčí poslední dny gruzínského prezidenta
Autoři snímku také nepopřeli, že film Chibula obsahuje náboženské metafory. V jedné scéně si prezident Gamsachurdia čte bibli, celé jeho procesí lze vnímat jako narážku na Ježíše a jeho stoupence.
„Ale pokud vím, pravoslavná církev Gamsachurdiu v jeho tažení nepodporovala. Když se po občanské válce rozhodl odjet do exilu, církvi se ulevilo. Od jeho stoupenců nicméně víme, že věřil v boha. Proto je otázka, jestli by se takový člověk zabil,“ dodal režisér v narážce na smrt bývalého prezidenta.
Jeho tělo s prostřelenou hlavou bylo ve vesnici Chibula v prosinci 1993 nalezeno za nejasných okolností. Dodnes panují dohady, zda Gamsachurdia spáchal sebevraždu, nebo jestli ho zabily jednotky gruzínské armády.
Film Chibula je jedním ze snímků, které na festivalu v Karlových Varech soutěží o hlavní cenu. Premiéru měl v neděli večer, znovu bude k vidění v pondělí od 13 hodin v Kinosálu Pupp a ve středu od 11.30 hodin v Kině Drahomíra.
Opravdu by se zbožný muž zabil? Film v Karlových Varech líčí poslední dny gruzínského prezidenta
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist