Financování kinematografie se loni stabilizovalo. Po šesti letech výrazného růstu celkový obrat produkčních společností sdružených v Asociaci producentů v audiovizi zůstal zhruba na úrovni roku 2015, poklesl o čtyři procentní body. Produkce reklam se snížila o 180 milionů korun a zakázek o 236 milionů.

Vývoj však domácí producenti hodnotí jako příznivý, mírná stagnace je přirozená, jak řekli v pátek na karlovarském festivalu.

Tahouny audiovizuálního trhu vloni byly opět zahraniční zakázky a reklamy, převážně ty zahraniční. Ve srovnání s rokem 2015 se obraty českých produkcí v oblasti reklamy snížily o osm procent z 2,203 miliardy na 2,2027 miliardy korun.

Nejvýznamněji to ovlivnila novela silničního zákona, jež prodloužila lhůty k získání povolenek na zábory lokací. Od ledna 2016 dramaticky snížila flexibilitu vůči zahraničním partnerům. Producenti přišli o pětinu zakázek.

"V oblasti zahraniční televizní a filmové zakázky se zastavil trend setrvalého růstu. Obrat překročil 3,5 miliardy, ve srovnání s rokem 2015, který byl nejúspěšnější za posledních 12 let, ale poklesl o čtyři procenta," uvedla výkonná ředitelka asociace Radka Weissová.

„To vše se děje navzdory stabilizaci financování filmových pobídek na 800 milionů korun v rámci rozpočtu Státního fondu kinematografie už třetí rok po sobě a po dobré zkušenosti zahraničních štábů z předchozích natáčení v České republice. Současné kapacity českého filmového průmyslu tak zřejmě dosahují limitů v oblasti infrastruktury i kvalifikované pracovní síly," dodala Weissová.

Vloni v Česku opět vznikalo hodně nákladných dobových projektů a mezi pobídkami se výrazně prosadila televizní seriálová tvorba. Podle údajů České filmové komise tu zahraniční produkce strávily kolem 1000 natáčecích dnů, dle typu projektu mezi šesti až 126 dny – tak tomu bylo v případě seriálu Britannia.

Nejvyšší zahraniční investici 1,1 miliardy korun přineslo natáčení seriálu Knightfall, na němž se podílely společnosti Stillking Films a Barrandov Studios.

Britannia do Česka prostřednictvím společnosti Film United přinesla další miliardovou investici.

Třetím finančně nejnákladnějším projektem pak byl seriál Genius pro National Geographic Channel, jenž sleduje osudy Alberta Einsteina.

Zahraničním projektem, který vloni obdržel nejvyšší vyplacenou pobídku, byl pátý, zatím poslední film v řadě upírské ságy Underworld: Krvavé války s uznatelnými náklady 860 milionů korun.

Filmové pobídky vloni získalo i více než deset českých filmů a seriál Mamon z produkce HBO.

Vzhledem k novele zákona o audiovizi, jež systém filmových pobídek českým producentům více otevírá, má být tato bilance v budoucnu ještě příznivější.

Nejvýznamnější změnou ve srovnání s loňským rokem je stabilizace trendu růstu české filmové a televizní produkce. Obraty členů asociace se z částky 852 milionů v roce 2015 zvedly na 921 milionů korun, což je rekord.

Dalším důležitým zdrojem financování domácí tvorby je Česká televize, kde se loni výroba nezávislých producentů zvýšila o osm procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist