Slovanskou epopej Alfonse Muchy by lidé příští rok mohli vidět na výstavě v pražském Obecním domě.

Plátna jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města Prahy, kam byla uložena po návratu z Tokia.

Epopej byla v japonské metropoli vystavena od 8. března do 5. června, vidělo ji zhruba 662 tisíc návštěvníků.

"Plátna jsou uložena v depozitáři a nejbližší pravděpodobná expozice bude v Obecním domě příští rok. Přesná data oznámíme včas," uvedla mluvčí Galerie hlavního města Prahy Michaela Vrchotová.

O výpůjčku pláten projevila v minulosti zájem například města v USA, Jižní Koreji nebo Číně. Podle Vrchotové však v nejbližší době nikam cestovat nebudou. "O dalších destinacích zatím nejednáme," uvedla.

Z Japonska se plátna vrátila na konci června. Podle mluvčí jsou v dobrém stavu a nic se jim nestalo. "Slovanská epopej se vrátila v neporušeném stavu, jak bylo konstatováno po podrobné odborné kontrole japonskými experty a na naší straně vyslaným týmem restaurátorů," uvedla.

Cyklus maloval Mucha na zámku Zbiroh od roku 1910 po dobu osmnácti let. Tvoří jej 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa.

Epopej byla až do roku 2011 vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Od roku 2010 je zařazena na seznam kulturních památek.

Obrazy vlastní Praha, jíž je Mucha daroval. Jeho podmínkou bylo, aby město na své náklady vystavělo vhodnou budovu pro jejich stálé vystavení. Zatím ale neexistuje.

Současné vedení města plánuje stavbu takového objektu na Těšnově, konkrétní kroky směřující k výstavbě však zatím neudělalo.

Přemístění díla do Prahy vyvolalo nesouhlasné reakce nejen v Moravském Krumlově a na jihu Moravy. Soudní cestou se mu snažil zabránit také malířův příbuzný John Mucha, který požadoval trvalé umístění v nové galerii.