Pro nezávislého režiséra by to byl nesmírný risk: založit novou intergalaktickou ságu, investovat do ní miliony dolarů a premiéru načasovat doprostřed letní sezony, kdy kinům vládnou snímky o superhrdinech a mnohá velká studia si netroufnou uvést ani pokračování již etablované série.

Francouzský režisér Luc Besson je ale o potenciálu filmu Valerian a město tisíce planet, jejž česká kina začnou promítat tento čtvrtek, skálopevně přesvědčený.

Natolik věřil už předloze – komiksu zvanému Valerián a Laurelina –, že před třemi roky vzal svůj scénář i první nákresy a odjel na filmový festival v Cannes.

Na tamním trhu pro projekt s rozpočtem 150 milionů dolarů začal hledat investory.

„Všichni oslovení do toho šli, protože se jim scénář líbil. Za jediný den jsme sehnali prakticky 90 procent potřebných financí,“ popisuje Besson.

Valerian a město planet se odehrává v 28. století, kdy lidé i mimozemšťané žijí na mezigalaktické stanici Alfa.

Film vypráví o drzém Valeriánovi (hraje ho Dane DeHaan) a živelné Laurelině (ztvárněné Carou Delevingneovou), kteří se snaží zastavit tajemnou sílu ohrožující blahobyt Alfy.

Ve filmu cestují nejrůznějšími prostředími a poznají rozličné mimozemské tvory pobývající na Alfě – neustále se rozšiřujícím městě složeném z tisíců planet, kde lze spatřit podmořské nestvůry, organické roboty, okřídlené plazy i ničemné lidožrouty s vypoulenýma očima.

Film je výsledkem Bessonovy padesát let trvající vášně ke komiksové předloze, kterou objevil jako desetiletý kluk.

Právě ta režiséra kdysi navedla k tomu, aby natočil sci-fi filmy Pátý element z roku 1997 nebo tři roky starou Lucy.

Snímek Valerian a město tisíce planet ale zároveň představuje značný risk pro Bessonovu filmovou společnost EuropaCorp.

Do kin přichází v době, kdy tabulky návštěvnosti vedou superhrdinské tituly jako Wonder Woman či Spider-Man: Homecoming. Kromě nich bude Valerien o pozornost diváků soupeřit s animovaným titulem Já, padouch 3 nebo s novou Válkou o planetu opic.

Sám režisér načasování premiéry za nikterak mimořádný risk nepovažuje.

„Člověk riskuje, když natáčí svůj první film za 8 milionů dolarů a neobsadil do něj žádné známé tváře,“ říká Besson a zdůrazňuje, že distribuční práva na promítání Valeriana a města tisíce planet už se prodala téměř do 120 zemí.

První ohlasy na film jsou smíšené – kritici oceňují jeho vizuální stránku, nelíbí se jim však zápletka ani herecké výkony.

Peter Debruge z časopisu Variety ve své recenzi napsal, že přes nevyváženost filmu stojí za to jej zhlédnout kvůli jeho originalitě a nákladné produkci.

Naopak Todd McCarthy z časopisu Hollywood Reporter označil Valeriana za kandidáta na takzvanou Zlatou malinu, již tradiční hollywoodské anticeny určené nejméně povedeným filmům.

Podle Luca Bessona to ale budou diváci, kdo rozhodnou, zda je Valerian dobrý a jestli bude mít případně pokračování.

„Doufám, že se jim film zalíbí, protože bych strašně rád natočil další. A také jsem si zamiloval Caru a Danea,“ říká režisér v narážce na představitele hlavních rolí.