Divadelní adaptaci knihy Doba z druhé ruky běloruské spisovatelky Světlany Alexijevičové v září v Praze uvede soubor Spitfire Sompany. Také za knihu s podtitulem Konec rudého člověka autorka v roce 2015 dostala Nobelovu cenu.
Prostřednictvím desítek rozhovorů s pamětníky v ní Alexijevičová nabízí alternativní podobu novodobé historie bývalého Sovětského svazu tak, jak ji vidí obyčejní lidé.
Uvedením inscenace 12. a 13. září v prostoru Jatka 78 soubor Spitfire Company oslaví deset let své existence.
"V našem pojetí se kniha Doba z druhé ruky promění v divadelní symfonii z okrajů a záhybů současnosti, blízké minulosti i ohrožené budoucnosti. Neexistuje v ní jeden určující příběh, ale nespočet intimních mikropříběhů, které tvoří dějiny naší každodennosti," popisuje umělecký šéf Spitfire Company Petr Boháč.
Projekt Konec --- člověka. Doba z druhé ruky bude dosud největším počinem souboru. Na jevišti se u příležitosti výročí setkají současní i bývalí členové skupiny. Hudbu zkomponoval skladatel a dirigent Jan Kučera, masky navrhla sochařka Paulina Skavova.
Představení naváže na projekt Procesy 10/48/7830, jejž Spitfire Company uvedla v roce 2012. Tématem byl vykonstruovaný proces s Miladou Horákovou a jevištěm se stala soudní síň Vrchního soudu v Praze, kde byla Horáková v 50. letech odsouzena k smrti.
Za tento počin Petr Boháč obdržel cenu Osobnost roku festivalu příští vlna/next wave.
Kniha, za kterou Alexijevičová získala Nobelovu cenu, otevírá lidské příběhy a emoce – hněv, frustraci, lásku, zpověď, pravdu, naději, krásu, beznaděj, víru v oběť. Je mnohohlasým dílem, v němž se mísí zaznamenané rozhovory, televizní a rozhlasové klipy či útržky novin.
Vše dohromady tvoří ucelené svědectví doby – života v Sovětském svazu, ze kterého vzešly v historickém průlomu 90. let základy současného Ruska.
Světlana Alexijevičová se narodila v roce 1948 v ukrajinském městě Stanislav. Její otec byl Bělorus a sloužil tam v Rudé armádě. Matka byla Ukrajinka. Rodina ale později žila v Bělorusku.
Po ukončení studií se Alexijevičová věnovala žurnalistice. Jako novinářka se s odhodláním a odvahou pouštěla do reportáží, které se snažily nevytěsňovat nedávnou minulost.
Dramatické události, jako byla druhá světová válka, pád Sovětského svazu či katastrofa v Černobylu, popisovala s tím, že dějiny nemají být zapomenuty. Před třemi lety Alexijevičová svou tvorbu představila na Festivalu spisovatelů Praha, brzy poté obdržela Nobelovu cenu za literaturu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist