Festival Colours of Ostrava, který ve středu začne v ostravských Dolních Vítkovicích, je téměř vyprodaný. Čtyřdenní vstupenky už nejsou. V úterý pořadatelé uvolní do prodeje jen omezený počet jednodenních lístků. Jaká se očekává návštěvnost, ale jasné není, pořadatelé stejně jako loni nezveřejňují čísla, řekl mluvčí přehlídky Jiří Sedlák.
"Čtyřdenní vstupenky již k mání nejsou. Nebudou ani na místě. V tuto chvíli rozhodujeme o tom, že v úterý dáme do prodeje omezené množství vstupenek na jednotlivé dny. Kolik jich bude a zda na všechny dny, ještě uvidíme," řekl mluvčí.
Areál festivalu, který nabízí vystoupení 80 zahraničních a 52 domácích kapel a hudebníků, je už před dokončením. "Stojí už hlavní scéna a druhá scéna. Staví se dnes třetí a čtvrtá. Postavena už je vstupní brána a řada dalších věcí," popsal Sedlák.
Dodal, že na stavbě i samotném festivalu se podílí víc než 4000 lidí.
Areál se rozprostírá na ploše okolo 300 tisíc metrů čtverečních. Na jeho ohraničení je použito deset kilometrů plotů. Dva nejvzdálenější body areálu od sebe dělí necelý kilometr.
Festival potrvá do soboty. Colours of Ostrava letos nabídne 21 scén a 350 programových bodů. Vystoupí třeba Imagine Dragons, Norah Jonesová, LP nebo Midnight Oil.
Do dramatických kulis ostravské industriální oblasti Dolních Vítkovic se každoročně sjíždějí desítky tisíc lidí. Multižánrový a multikulturní festival Colours of Ostrava tu své brány otevírá už patnáct let a svou barevností zviditelňuje "černou" Ostravu na mapě Evropy.
A to není nadsázka – například v roce 2016 britský deník The Guardian zařadil Colours of Ostrava mezi deset nejlepších letních hudebních festivalů roku.
"Hledám hudbu s poselstvím a ukazuji lidem krásu. Toho si vážím a to mě u nich drží. Je to můj splněný sen," tvrdí ředitelka festivalu Zlata Holušová.
V duchu svého motta "neuzavírat se žádným vlivům a nestanovovat si žádné hranice" každoročně kvůli Colours podniká cesty na zahraniční festivaly a veletrhy a jedná s muzikanty a producenty.
Za patnáct let existence přehlídka prošla mnoha změnami. Ze začátku byla spíše prezentací neznámých jmen, postupně začala vozit i hvězdy. A také žánrový záběr se rozrůstal na kvalitní jména z oblasti jazzu, world music, rocku, popu i alternativy.
Postupně přibyl též doprovodný program – divadla, workshopy, diskuse a filmy.
Za nimi do moravskoslezské výspy republiky jezdí stále více lidí – z původních 8000 návštěvníků je to dnes víc než 40 tisíc. A z původní ostravské Stodolní ulice se přehlídka přestěhovala na Slezskoostravský hrad a posléze do Dolních Vítkovic.
Festival se narodil 12. července 2002. Ve slavné Stodolní ulici a na Černé louce se tehdy na šesti scénách představilo 50 kapel. Už na třetím ročníku hrály a zpívaly zahraniční hvězdy Bob Geldof, Natacha Atlas a Rachid Taha v novém prostředí Slezskoostravského hradu.
V roce 2006 se časový plán akce rozšířil na čtyři dny a 16 tisíc návštěvníků si poslechlo mimo jiné Roberta Planta a skupinu Värttina.
Počty festivalových hostí stoupaly a v roce 2008 překročily hranici 20 tisíc. Těm zpívali Sinéad O´Connor, Goldfrapp či Happy Mondays, v následujících letech se na festivalových scénách představili také David Byrne, Michael Nyman Band, Stereo MCs či Morcheeba.
V roce 2011 Colours poprvé doprovodil Festival v ulicích, který oživil samotné centrum Ostravy hudbou, divadly i stánky.
O rok později již 29 tisíc návštěvníků poprvé v úchvatném prostředí Dolních Vítkovic – bývalém areálu hutí, dolů a železáren – zhlédlo přes 200 kapel, divadel, filmů, diskusí a workshopů.
V následujícím roce poprvé celou za dobu konání festivalu ani jednou nepršelo a přijeli Sigur Rós či Jamie Cullum.
V roce 2014 už 40 tisíc návštěvníků vidělo Roberta Planta či francouzskou zpěvačku ZAZ. A poslední dva ročníky nabídly až 350 programových bodů na dvaceti scénách, včetně hvězd typu Björk, Kasabian, Underworld či Thievery Corporation.
Pro Zlatu Holušovou a její tým představuje festival celoroční práci.
"Je to jako písečná mandala. Celý rok ji pečlivě, zrníčko po zrníčku, skládáte. Pak vaši práci rozfouká vítr. Vy stojíte znova na zelené louce a připadáte si tak trochu prázdní,“ říká Holušová.
Barvy je ale pak třeba ještě "dočistit", sepsat zprávy pro partnery a dořešit jejich ekonomické aspekty. Až do září je co dělat. A pak se začíná znova.
Mezitím prý Zlata Holušová od hudby odpočívá. "Po skončení festivalu odjíždím na měsíc do ticha. Třeba na meditační soustředění na Srí Lanku. Tam neposlouchám vůbec nic a ani sama nemluvím,“ dodává.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist