Festival Colours of Ostrava dle pořadatelů letos dosáhl svého návštěvního maxima. Současný areál by podle ředitelky přehlídky Zlaty Holušové nepojal více návštěvníků.

Holušová to uvedla před sobotním závěrečným večerem. Akce se v Dolních Vítkovicích konala od středy. Nabídla vystoupení více než 130 kapel.

Příští rok se festival uskuteční od 18. do 21. července.

"Počty návštěvníků nezveřejňujeme. Nepovažuji to za hlavní měřítko úspěchu," řekla Holušová. Uvedla ale, že s ohledem na velikost areálu a současné možnosti festival, který byl poprvé vyprodaný, dosáhl stropu v počtu návštěvníků.

Poslední rekord pořadatelé zveřejnili v roce 2015. Tehdy se návštěvnost dostala na 41 500 lidí. Letošní čísla se podle odhadů pohybují kolem 45 tisíc lidí.

Zda by bylo možné dostat do areálu ještě více lidí, zatím Holušová netuší. "Nějaké možnosti na rozšíření plochy jsou. Vše ale záleží na Vítkovicích, zda nějaké nové plochy vytvoří," řekla.

Rekord podle pořadatelů padl i v počtu piv, které návštěvníci vypili či ještě vypijí.

"Předpokládáme, že se dostaneme na číslo 450 tisíc piv. Dosavadní rekord 390 tisíc piv byl z roku 2015," řekl mluvčí festivalu Jiří Sedlák. Dodal, že v areálu byl i rekordní počet dětí, kterých přišlo 3450.

Pořadatelé se také ještě jednou omluvili za středeční kolaps při odbavování příchozích. U hlavního vchodu se tvořily až tříhodinové fronty.

"Bohužel se stalo, že lidé si na středu nebrali dovolenou a přišli najednou v jednu chvíli. Dostalo nás to do kolapsové situace. Moc se za to omlouváme," řekla Holušová.

Řada lidí nestihla koncerty, na které se těšila. Pořadatelé pak situaci vyřešili tím, že do areálu pustili všechny příchozí bez pásky.

"Bylo to těžké rozhodnutí. Škoda, že jsme jej neudělali o půl hodiny dříve," komentovala to Holušová.

Festival, jehož rozpočet přesahuje 100 milionů korun, letos nabídl mnoho hvězd. V minulých dnech už vystoupily například zpěvačky Norah Jonesová, Birdy a LP či kapely Imagine Dragons, Midnight Oil a Moderat.

V sobotu večer svůj koncert ještě odehraje kapela Jamiroquai a elektronické duo Justice.

Festival zaměstnal policisty i záchranáře. Policisté nejčastěji řešili krádeže. Oběťmi byli návštěvníci v areálu i mimo něj. V několika případech šlo o vykradené automobily. Často zloději okradli osoby, které usnuly v tramvajích či parcích.

"Celkem evidujeme za tři dny festivalu 17 trestných činů," uvedla mluvčí policie Gabriela Holčáková.

Členové Záchranného týmu Českého červeného kříže za stejné období v areálu festivalu ošetřili kolem 700 lidí.

"Nejčastěji se jednalo o kolapsové stavy, alergické reakce na jídlo či bodnutí hmyzem nebo poranění rukou a nohou," řekla mluvčí týmu Karolína Ritzová.

Dodala, že v několika případech pracovníci Českého červeného kříže ošetřovali i návštěvníky s otravou alkoholem či jinými látkami. Někteří dokonce museli být převezeni do nemocnice.

Celkem si návštěvníci festivalu mohli vybrat z více než 350 programových položek na 20 venkovních i krytých scénách.

Do Ostravy letos přijelo přes 80 zahraničních a 52 domácích kapel a hudebníků, kteří nabídli hudební zážitky z mnoha žánrů – od elektroniky přes world music, rock, pop či jazz až po flamenco.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist