Kanadský režisér Denis Villeneuve odmítl několik nabídek, aby natočil velkorozpočtové sci-fi – dokud nedostal příležitost vytvořit pokračování sci-fi filmu Blade Runner, jejž roku 1982 vytvořil Ridley Scott.

„Na nového Blade Runnera jsem kývl, protože byl smysluplný. Původní film pro mě v životě mnoho znamenal. Mám ho tak rád, že jsem kvůli němu ochoten riskovat,“ říká Villeneuve, autor loňského intelektuálního sci-fi titulu Příchozí.

Villeneuvem natočený Blade Runner 2049, jejž začnou česká kina promítat 5. října, se bude odehrávat třicet let po událostech z prvního filmu.

Znovu se vrátí do světa dystopického amerického města Los Angeles, kde členové speciální policejní jednotky Blade Runner loví takzvané replikanty – roboty připomínající lidi, původně vytvořené pro zotročení či životu nebezpečné úkoly a cesty.

„Vytvořili jsme svět, který rozšiřuje prostředí z prvního filmu. Domysleli jsme ho do budoucnosti, takže některé jeho zákony a pravidla budou navazovat na jedničku spíš než na současný svět,“ tvrdí Villeneuve.

V původním Blade Runnerovi herec Harrison Ford ztvárnil Ricka Deckarda, lovce robotů, kteří ilegálně pobývají na Zemi.

Film se odehrával ve futuristickém Los Angeles, připomínajícím mix mezi východní a západní kulturou.

Minulý týden zveřejněný trailer naznačuje, že Blade Runner 2049 se odehrává po selhání ekosystému.

Hrdinou nového snímku je důstojník losangeleské policie hraný Ryanem Goslingem, jenž narazí na tajemství, které by mohlo ohrozit zbytky společnosti.

Kvůli němu se vypraví najít Deckarda, jenž zmizel třed třiceti lety.

Režisér Villeneuve a herci Ford i Gosling se na nedávném kalifornském San Diegu zúčastnili tradiční popkulturní slavnosti Comic-Con. O filmu hovořili a promítali z něj ukázky.

Z těch vyplynulo, že ani v budoucnosti vzdálenější, než je ta z prvního Blade Runnera, lidstvo nedovede žít s roboty v míru.

„Původní film se zaměřoval na etickou stránku vytváření replikantů a na to, k čemu by nám mohli sloužit. Toto téma jsme v pokračování rozvinuli,“ řekl Harrison Ford.

S ním prý režisér pracoval na rozvoji postavy Ricka Deckarda. „Deckard byl v původním snímku melancholický, málomluvný, zvláštně smutný, pochybovačný, a tak až existenciálně založený,“ vyjmenoval režisér, co z Deckardovy postavy přenesl i do nového snímku.

Stejně tak má Blade Runner 2049 podobně jako jeho předchůdce vyprávět o totožnosti a paměti, zdůraznil režisér.

„Nemyslím si, že ten film řekne cosi zvlášť zajímavého o budoucnosti, kromě toho, že lidstvo nějakou vůbec má. Spíš bude hovořit k dnešku,“ dodal režisér.