Porota prestižní Man Bookerovy ceny ve čtvrtek zveřejnila širší seznam 13 finalistů letošního ročníku. Pozornost britských médií přitahuje především laureátka tohoto ocenění, indická spisovatelka Arundhati Royová. Je nominovaná se svým dlouho očekávaným druhým románem, který vyšel 20 let poté, co Royová získala Man Bookerovu cenu za svůj románový debut Bůh maličkostí.

Vítěz letošní ceny bude znám 17. října.

Vloni získal poprvé toto ocenění americký autor; byl jím Američan Paul Beatty se satirickou knihou The Sellout. Letos jsou na seznamu finalistů hned čtyři Američané a převážně jde o známá jména.

Známý americký spisovatel a scenárista Paul Auster kandiduje s románem 4 3 2 1, dalším Američanem je populární povídkář George Saunders a dále ještě Colson Whitehead a Emily Fridlundová.

Čtyři zástupce má na seznamu také Británie. Ali Smithová a Zadie Smithová se v minulosti již dostaly do užšího výběru šesti kandidátů na zisk Man Bookerovy ceny, nakonec ocenění ale nedostaly. Dalšími Brity, kteří si letos dělají naděje, jsou pak Fiona Mozleyová a Jon McGregor.

Třináctičlenný seznam doplňují dva irští autoři Sebastian Barry a Mike McCormack a dva spisovatelé pákistánského původu Mohsin Hamid a Kamila Shamsieová.

Finalisté byli vybráni ze 144 navrhovaných kandidátů; podobně jako loni je zastoupeno sedm mužů a šest žen.

Arundhati Royová, která je držitelkou Man Bookerovy ceny z roku 1997, byla nominována se svým novým románem The Ministry of Utmost Happiness (Ministerstvo nejvyššího štěstí).

Původní profesí instruktorka aerobiku způsobila svou prvotinou pozdvižení. Románu Bůh maličkostí se během několika měsíců prodalo čtyři sta tisíc výtisků a Royová následně získala cenu, kterou do té doby neobdržel žádný autor žijící v Indii.

Popularitu, kterou ji ocenění přineslo, využila jako politická aktivistka v boji za lidská práva v Indii.

Teprve po dvaceti letech se nyní dostala k vydání druhého románu, který podle kritiků její aktivismus do jisté míry zrcadlí.

"Bůh maličkostí byl spíše o rodinné historii, v níž se tragické události týkaly jednotlivců. Naproti tomu Ministerstvo nejvyššího štěstí je knihou o Indii a smutek v ní je smutkem národního rozměru," uvádí časopis The New Yorker.

Jestli má Arundhati Royová i tentokrát šanci na vítězství, se ukáže 13. září, kdy porotci zveřejní užší nominace. Jméno letošního vítěze zazní 17. října.

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, byla založena v roce 1969 jako protiváha Goncourtově ceně ve Francii. Vítěz si odnáší peněžitou cenu ve výši 50 tisíc liber, odměnou je ale i to, že výrazně stoupne prodej jeho románu, stejně jako knih ostatních finalistů. V minulosti byla soutěž otevřena jen spisovatelům ze států Britského společenství, Irska a Zimbabwe, v posledních letech je přístupná celému anglofonnímu světu.

Seznam románů nominovaných na Man Bookerovu cenu 

Paul Auster 4 3 2 1
Sebastian Barry Days Without End
Emily Fridlundová History of Wolves
Mohsin Hamid Exit West
Mike McCormack Solar Bones
Jon McGregor Reservoir 13
Fiona Mozleyová Elmet
Arundhati Royová The Ministry of Utmost Happiness
George Saunders Lincoln in the Bardo
Kamila Shamsieová Home Fire
Ali Smithová Autumn
Zadie Smithová Swing Time
Colson Whitehead The Underground Railroad