V Uherském Hradišti v pátek začal 43. ročník Letní filmové školy. Návštěvníkům nabídne přes dvě stovky filmů.
 
Pozornost je letos věnována především švédské kinematografii. Loni na největší nesoutěžní filmový festival v zemi dorazilo 5700 lidí. Podobný počet návštěvníků očekávají pořadatelé i tentokrát.

Mezi hosty Letní filmové školy budou švédský režisér, scenárista, kameraman a herec Jan Troell, slovenská herečka Magda Vášáryová či běloruský dokumentarista Sergej Loznica.

Ještě před pátečním uvedením slavného filmu Františka Vláčila Marketa Lazarová převezme herečka Vášáryová Výroční cenu Akademie českých filmových klubů. Pro první vydání festivalového zpravodaje prozradila, proč cenami ověnčený film viděla pouze dvakrát.

"Byla jsem z toho filmu dost špatná, protože to byly dva roky mého života. Všichni chodili na rande a do tanečních, a já jsem zůstala uvězněná na Šumavě, kde bylo mínus 25 stupňů," vzpomíná Vášáryová, která sebe v roli Markety Lazarové viděla pouze na festivalu v Argentině a podruhé před šesti lety, kdy byl snímek digitalizován. 

Pro festivalové Filmové listy Vášáryová také vysvětlovala, proč s herectvím už v devadesátých letech skončila. "Mohl za to vlastně Václav Havel, který věděl, že umím několik jazyků a že herectví nebyla nikdy moje celoživotní náplň. Požádal mě, abych se stala velvyslankyní ve Vídni, a to byl impulz s herectvím definitivně skončit. Ještě jsem tedy musela dohrávat v divadle, takže na mé poslední představení přišlo celé ministerstvo zahraničních věcí Rakouska. Já jsem tam s Mariánem Labudou pobíhala v pyžamu a pak v něm i na konci přebírala kytku," dodává herečka.

Letní filmová škola tradičně chystá i doprovodný program v podobě koncertů, divadelních představení, odborného programu, besed, tvůrčích dílen a akcí pro děti.

"Novinkou je letos přesunutí části odborného programu z malého sálu Reduty, který už nebudeme využívat, do malého sálu Klubu kultury. Větší bude i festivalový stan pro dětské programy," uvedla ředitelka Letní filmové školy Radana Korená.

Rozpočet Letní filmové školy je oproti loňsku zhruba o dva miliony vyšší, pohybuje se kolem 17 milionů korun. Na tržbách festival získá asi tři miliony, zbytek hradí sponzoři a dotace.

Významným partnerem akce je i město Uherské Hradiště, které přispívá dvěma miliony korun.

Stejně jako v minulých letech se během přehlídky promítá v šesti sálech a dvou letních kinech. Letos poprvé je možné zakoupit si akreditaci na libovolný počet dní. Jednodenní akreditace přijde na 350 korun, devítidenní stojí 1800 korun.

Novinkou je i možnost zakoupení balíčků kuponů po pěti a deseti kusech. "Jde o univerzální vstupenky na jakékoliv představení. Fungují jako klasické vstupenky do kina," doplňuje ředitelka festivalu. 

Akreditace včetně vstupenek na doprovodné programy si lze objednat přes e-shop na webu www.lfs.cz, a to po celou dobu konání LFŠ. Ta se po několika letech vrací k modelu dvou festivalových víkendů, to znamená, že potrvá až do příští neděle.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist