V současné švédské tvorbě poslední roky převažují televizní seriály, kdežto filmová tvorba mírně oslabila. V pondělí to na Letní filmové škole v Uherském Hradišti řekli švédští režiséři Jan Troell a Daniel Bergman.

Letošní 43. ročník přehlídky se věnuje právě švédské kinematografii.

Podle čtyřiapadesátiletého Bergmana, který je synem známého režiséra Ingmara Bergmana, švédský filmový trh zaznamenal pokles.

"Máme hodně kanálů, je obrovská spousta seriálů. I Švédsko zaznamenalo úspěch, například se seriálem Most. Čím dál více režisérů a herců se obrací k televizní tvorbě, podobně jako v Americe," řekl Bergman v Uherském Hradišti.

Méně současných švédských filmů v posledních letech vidí také šestaosmdesátiletý Jan Troell, který získal nominaci na Oscara a kromě toho je držitelem desítek ocenění ze světových festivalů.

Troellovým zřejmě nejvýznamnějším snímkem jsou Emigranti, historická sága, ve které účinkovali Max von Sydow a Liv Ullmanová.

Menší zájem o současné švédské filmy v Uherském Hradišti potvrdila též Troellova dcera, herečka Yohanna.

"V kině je vždy spousta amerických a anglických filmů. Cítíme povinnost jít na švédský snímek, ale už z našeho obličeje je vidět, že bychom raději šli na jiný film. Tak si řekneme, že na ten švédský půjdeme příští týden, a pak se to opakuje. Často se stane, že švédské filmy vidíme teprve, když vyjdou na DVD," uvedla Yohanna Troellová.

"Vím, že je to ostuda. Nevím, čím to je. Tahle situace trvá posledních deset let, dříve jsme na švédské filmy chodili více. Nevím, jestli je to námi, nebo těmi filmy. Ale opravdu cítíme, že pro nás jsou v současnosti inspirativnější filmy odjinud," dodala Troellová.

Podle Daniela Bergmana by nadějný mohl být režisér Ruben Östlund, který za svůj snímek The Square letos na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes dostal nejvyšší ocenění, Zlatou palmu. "Je bývalým žákem Roye Anderssona, mohl by být zajímavý i pro mezinárodní publikum," uvedl Bergman.

Švédskou kinematografii na letošní Letní filmové škole přibližuje podsekce zaměřená na němý film. Festival se také zabývá fenoménem severské krimi, koncepcí tamního sociálního státu i současností v kontextu imigrační krize.

Letní filmová škola začala v pátek, potrvá do neděle.