Švýcarský dirigent Philippe Jordan, jenž se zaměřuje na díla Giuseppa Verdiho či Richarda Wagnera, se v roce 2020 stane novým hudebním ředitelem Vídeňské státní opery.

Jeden z nejvýznamnějších evropských operních domů, jehož někteří hudebníci působí u renomovaných Vídeňských filharmoniků, to oznámil v pondělí.

Jak píše agentura AFP, dvaačtyřicetiletý Jordan na rakouskou scénu vkráčel před třemi roky, kdy se ujal orchestru Vídeňských symfoniků. S nimi od té doby uvedl kompletní cyklus Schubertových symfonií, Bachovy mše a oratoria či Beethovenovy klavírní koncerty v kombinaci s orchestrálními díly Bély Bartóka.

U Vídeňských symfoniků dirigent koncem loňského roku prodloužil smlouvu, u tělesa by měl zůstat do sezony 2020/21.

Naopak ve Francii je Jordan známější jako hudební ředitel Opéra de Paris, kde je od roku 2009.

„Philippe Jordan se jako jeden z mála současných dirigentů rozhodl věnovat opeře na samém začátku kariéry,“ připomněl Bogdan Roščić, který Jordanův příchod do Vídeňské státní opery avizoval.

Roščić sám dosud působil jako šéf hudebního vydavatelství Sony Classical. Ředitelem Vídeňské státní opery se místo stávajícího Dominiqua Meyera stane v roce 2020, tedy zhruba ve stejnou dobu, kdy nastoupí také Philippe Jordan.

Hudebního ředitele Vídeňská státní opera neměla od roku 2014, kdy funkci opustil Rakušan Franz Welser-Möst.

Rodák ze švýcarského Curychu Philippe Jordan pochází z hudební rodiny, jeho dnes již nežijící otec Armin Jordan byl v letech 1985 až 1997 známým dirigentem Orchestre de la Suisse Romande ve švýcarské Ženevě.

Philippe Jordan vystudoval hru na klavír a dodnes vystupuje jako interpret. Svůj první dirigentský post obdržel coby dvacetiletý v divadle ve městě Ulm v německé spolkové zemi Bádensko-Württembersko.

„Učil jsem se dirigovat postaru, jako Karajan, Kleiber, Mahler,“ vysvětloval Jordan v rozhovoru pro deník New York Times, čím se jeho kariéra lišila od dirigentů, kteří se v tomto věku třeba častěji hlásí do soutěží.

Na přelomu tisíciletí Jordan působil jako asistent Daniela Barenboima v berlínské Staatsoper Unter den Linden, později byl šéfdirigentem opery a filharmonie ve Štýrském Hradci. Do funkce šéfa pařížské opery nastoupil roku 2009, smlouvu má do července 2018.

V roce 2019 Jordana čeká zatěžkávací zkouška v newyorské Metropolitní opeře, kde uvede kompletní cyklus Wagnerových oper Prsten Nibelungův.

Evropané se s ním mohou v těchto dnech setkat na bayreuthském festivalu, kde diriguje nové nastudování Mistrů pěvců norimberských.