Dívčí pop-rockové trio Haim si stále pamatuje, jak před uzavřením první smlouvy s hudebním vydavatelstvím natočilo klip za pouhých 200 dolarů.

Ve videu k písni Forever, které vyšlo roku 2013, hudebnice Alana, Danielle a Este Haimovy jezdily na motorkách, hrály na kytary v obýváku svých rodičů a v kadeřnictví napodobovaly taneční pohyby dívčí skupiny Destiny's Child. Celé video prokládaly záběry ze svého dětství.

Čtyři roky nato jsou teď Haim jednou z nejpopulárnějších amerických kapel současnosti.

Hrají na bicí, elektrické kytary, baskytary i perkuse. Samy si kupují či navrhují oblečení a také vymýšlejí, jak budou vypadat jejich písně či klipy, píše agentura AP.

„Nikdy jsme to nedělaly jinak. Nikdy nic neděláme, jestliže do toho nedáváme všechny síly. Vše, co vidíte, je z naší hlavy,“ říká v rozhovoru s agenturou osmadvacetiletá Danielle Haimová.

Nejmladší ze sester, pětadvacetiletá Alana, krčí rameny, že „víc jsem si jistá tím, co nechci dělat, než tím, co dělat chci“.

Danielle Haimová byla se svou nejstarší sestrou, jedenatřicetiletou Este, kdysi členkou teenagerské skupiny. Dnes je prý ráda, že ji opustila.

„Neskládaly jsme vlastní písně. Byly jsme ještě holky, snad třináctileté. Odešly jsme a následujících osm let jsme hrály po celém Los Angeles, kde se dalo,“ vypráví Danielle Haimová.

„Vypracovaly jsme se odspoda a nehodláme si to teď zkazit,“ dodává.

Skupina Haim roku 2013 vydala oceňované debutové album Days Are Gone.

Od té doby trávila většinu času na turné, mimo jiné předskakovala popové hvězdě Taylor Swiftové.

Předloni členky Haim získaly nominaci na Grammy v kategorii Nejlepší nováček. „Jsme jako smečka vlčic,“ poznamenává Este Haimová.

jetlaggin

A post shared by HAIM (@haimtheband) on

To, že se dívky tak pevně ujaly vlastní kariéry, Danielle Haimová přičítá hudebníkovi Julianu Casablancasovi z kapely The Strokes, s nímž byla svého času na turné.

„Zabýval se každým detailem. Myslím, že jsme to odkoukaly od něj,“ říká.

Dnes mají hudebnice smlouvu s manažerskou firmou Roc Nation rapera Jay-Z. Tvrdí ale, že všechna zásadní rozhodnutí dělají samy.

Tento měsíc trio Haim vydalo své druhé album zvané Something To Tell You.

Debutovalo na sedmé příčce amerického žebříčku Billboard 200, připomíná agentura AP.

Na desce spolupracovali americký zpěvák Usher, anglická zpěvačka Charli XCX nebo Ariel Rechtshaid, známý jako producent sestavy Vampire Weekend.

Návrat do studia pro Alanu Haimovou byl trochu jako návrat do dětských časů. Dívky si prý s písněmi vyhrály a pokusily se do nich dostat vše, co za poslední čtyři roky zažily.

Za své vzory dnes Haim označují zpěvačky Kate Bushovou, Stevie Nicksovou či Donnu Summerovou. A jednou by se rády staly podobným vzorem dalším začínajícím muzikantkám.

„Chceme povzbudit dívky, aby vzaly nástroje a začaly hrát,“ dodává Alana Haimová. „Chceme vidět víc holek hrát rokenrol. A aby nezůstaly jen u nástrojů, nýbrž aby zkoušely produkovat, natáčet, mixovat. Dívky dokážou vše.“

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist