Slavná americká rapová sestava A Tribe Called Quest oznámila, že končí s hraním. Při nedělním koncertu také vzpomněla na zesnulého bývalého člena řečeného Phife Dawga, píše agentura AFP.

Zatímco z hip hopu se v 90. letech stala mainstreamová hudba, A Tribe Called Quest prošlapávali jeho umělečtější, alternativnější podobu.

Často využívali prvky jazzové muziky, ignorovali v rapu rozšířený machismus a svými společensky, až filozoficky laděnými tracky představovali protipól vůči gangsta rapu či hardcoru.

Kapela se po vydání pěti alb rozpadla v roce 1998, poprvé se sjednotila roku 2006. Nedávno se dala opět dohromady, vloni v březnu ji však zaskočilo úmrtí pětačtyřicetiletého diabetika Phifea Dawga.

Na nedělním koncertu v rámci newyorského Panorama Music Festivalu tak Phife Dawg, vlastním jménem Malik Taylor, na tisíce diváků shlížel už jen z fotografie promítané na pódiu. Tam na jeho počest symbolicky zůstal jeden nevyužívaný mikrofon.

Hlas Phifea Dawga, jenž úderným stručným rapováním doplňoval frontmana sestavy Q-Tipa, kapela pouštěla z playbacku. Zesnulého rapera prý nahrazovat nechce.

Q-Tip, který se s Phifem Dawgem znal od dospívání v newyorské čtvrti Queens, přestože si později prý vždy nerozuměli, posluchačům oznámil, že v davu jsou Phifeovi rodiče.

Vzápětí publikum překvapil nečekaným oznámením. „Tohle je náš poslední koncert v New Yorku. Musíme uctít našeho bratra Phifea,“ prohlásil Q-Tip, který má jinak úspěšnou sólovou dráhu.

V září by A Tribe Called Quest měli v Británii odehrát zřejmě zcela poslední koncert. Podobné prohlášení jako v New Yorku Q-Tip učinil na nedávném vystoupení v americkém Los Angeles.

Q-Tip už dříve řekl, že nedávné album We Got It From Here… Thank You 4 Your Service je labutí písní skupiny.

Deska vyšla osm měsíců po úmrtí Phifea Dawga, jako hosté se na ní podíleli popová hvězda Elton John či mladý raper Kendrick Lamar.

Agentura AFP popisuje, že svůj nedělní koncert A Tribe Called Quest završili skladbou z nového alba zvanou We The People…, která ostře napadá nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a volá po sjednocené Americe.

„Všichni jsme si rovni,“ křičel na pódiu Q-Tip, když už ostatní muzikanti opouštěli pódium.

Manželka zesnulého Phifea Dawga Desha Head Taylorová vloni v listopadu prozradila, že raper před smrtí natočil sólové album.

Vyjít by mělo během letošního roku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist