Slavná Variace na renesanční téma, tedy píseň Vladimíra Mišíka na text básníka Václava Hraběte, dostala novou podobu. Mišík ji nově natočil se svým synem Adamem v aranžmá Jana P. Muchowa.

Nahrávka vznikla pro připravovaný komediální film Bajkeři.

Komedie režiséra Martina Koppa dle scénáře Petra Kolečka bude mít premiéru v říjnu. Vypráví o zprvu krutém, ale později zábavném setkání teenagerů, kteří dosud žili jen na sociálních sítích, s krásami skutečného života.

Text písně Variace na renesanční téma napsal Hrabě pravděpodobně v první polovině 60. let pro později ztracenou hru Královna Margot.

Stejnojmenná báseň se zhudebnění dočkala v době, kdy Mišík hledal repertoár pro vystupování s kytarou a vzpomněl si na poezii Hraběte.

Skladba v dnes známé podobě zazněla v květnu 1977 při Pražských jazzových dnech v Lucerně. Stal se z ní hit, a tak ji kapela Etc… natočila na své album z roku 1979 nazvané 2.

"Kdybych věděl, čím to je, budu vymýšlet jenom takové," poznamenal Mišík.

"To se člověk strefí do nějakého generačního rozpoložení. Zasáhlo to citovost určitého věku, je tam touha po velkém citu. Je v ní láska. Kromě toho mollová stupnice je dojímavá. U některých textů Hraběte mi okamžitě naskakuje hudební představa, něco evokují, provokují a inspirují k hudebnímu podání. Takže mi Hrabě hodně usnadnil práci," dodal Mišík.

Básní Václava Hraběte interpretoval více. V roce 1989 také kapela Etc... vydala album Pár tónů, které přebývají. Je záznamem večera s poezií Václava Hraběte a kombinuje recitaci Miroslava Kováříka s doprovodem sestavy.

"Když producent navrhl připravit pro film novou verzi Variace na renesanční téma, snažil jsem se mu to rozmluvit. Je to skladba, která patří do pomyslného zlatého fondu české populární hudby. A jedna z mála, která není coververze," upozorňuje autor aranžmá Jan P. Muchow.

Připravovat novou verzi skladby, kterou všichni milují a nikdo není zvědav na jinou než originální verzi, je podle Muchowa víceméně umělecká sebevražda. Zároveň to ale vnímal jako výzvu.

Muchow tedy souhlasil pod podmínkou, že vše bude konzultováno s Vladimírem Mišíkem.

Neváhal prý ani Adam Mišík, s otcem ještě nikdy nevystupovali. Nakonec podle něj společné nahrávání bylo "hezkej moment".

Kromě Adama Mišíka ve filmu Bajkeři diváci uvidí herce Hanu Vagnerovou, Jana Komínka, Vojtu Machutu, zpěvačku Celeste Buckinghamovou, Pavla Nečase, Tomáše Matonohu, Vandu Hybnerovou či Michala Suchánka.

Producentem filmu je Tomáš Vican, který stál za veselohrami Bobule, dramatem Lidice nebo televizním seriálem Vinaři.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist