Americké hudební ceny Grammy se snaží prosadit v Číně. Budou se ale muset obejít bez některých svých největších hvězd, například Justina Biebera či Lady Gaga.
Ve čtvrtek americká Národní akademie hudebního umění a věd, jež ceny Grammy uděluje, oznámila založení Grammy Festivalu China. V jeho rámci na několika zatím neupřesněných místech v Číně vystoupí hudebníci ocenění Grammy či na cenu alespoň nominovaní.
Přestože akce má v názvu slovo festival, její podoba bude zřejmě odpovídat spíš koncertnímu turné.
Na tiskové konferenci v Pekingu američtí pořadatelé slíbili, že vyjdou vstříc požadavkům čínských cenzorů. Tamnímu publiku naživo představí jen "dobře vychované" americké umělce.
A mezi nimi dozajista nebudou zpěvačky Lady Gaga, oceněná šesti Grammy, pěvkyně Björk či hudebník Jon Bon Jovi. Ti byli v Číně zakázáni kvůli svým stykům či projevům podpory exilovému tibetskému duchovnímu dalajlamovi.
Nedávno Čína na černou listinu zařadila také třiadvacetiletou kanadskou popovou hvězdu, zpěváka Justina Biebera, sedmkrát nominovaného na Grammy a jednou oceněného. Čína tak učinila prý kvůli Bieberově nevhodnému chování.
„Jestliže na čínském trhu chceme udržovat pořádek, nemůžeme přivážet špatně vychované baviče. Doufáme, že až Justin Bieber dospěje, své činy a slova vylepší a stane se skutečně zbožňovaným zpěvákem,“ uvedl odbor kultury pekingského magistrátu.
Bieber se tento čtvrtek omluvil svým fanouškům poté, co nečekaně zrušil světové turné a omylem svým autem srazil fotografa.
In a country like China, even a feckless pop star like Justin Bieber can be a threat: https://t.co/qSOob2TrF1 pic.twitter.com/SiIQfuBW77
— The New Yorker (@NewYorker) 27. července 2017
„Pokud existují omezení a jiná podobná pravidla, musíme je dodržovat,“ řekl v Pekingu Neil Portnow, prezident americké Národní akademie pořádající Grammy.
„Musíme lidi z hudební branže dostat do Číny. Proto zakládáme tento krásný festival, a když se na něm podílí akademie, samozřejmě musí být špičkový,“ dodal Portnow.
Představu, že by se Grammy snažily v Číně prosadit hudebníky, které tamní cenzoři zakazují, odmítl. „Nemyslím si, že je naší rolí jednat s vládou o podobných tématech. To není naše věc. Navíc pokud vím, takových případů je jen pár. Rozhodně o tom ale můžeme diskutovat,“ dodal.
Později šéf akademie vyjádřil naději, že Čína některé umělce jednou přestane omezovat. Portnow prý bude Číňany také tlačit k tomu, aby výrazněji postihovali pirátství a respektovali duševní vlastnictví.
Čína se v rámci koordinované státní kampaně už několik let snaží osekat zábavní průmysl o „nevhodný“ a „nezdravý“ obsah. Těmito vágními pojmy však autority často obhajují cenzuru politicky nevhodných témat, například právě umělců stýkajících se s dalajlamou.
„Budeme propagovat umělce s pozitivní, zdravou imagí,“ upřesnil Steven Fock, šéf pořadatelské agentury Bravo Entertainment, která je jedním z partnerů americké Národní akademie pro chystaný Grammy Festival China. Na něm se bude dále podílet tamní firma China Music Vision a několik dalších společností.
Už v lednu americká Národní akademie oznámila, že v Číně postaví své první zahraniční Grammy Museum. Do tří let prý vyroste ve městě San-ja v ostrovní provincii Chaj-nan.
In bid to break into Chinese #market #Grammy Award organizer pledges to promote only #artists #China considers "positive and healthy".
— Richard Dagenais (@Dagenator) 3. srpna 2017
Americký zábavní průmysl, tedy nejen ten hudební, se v Číně snaží prosadit již několikátým rokem, zatímco v USA zábavní trh stagnuje. Loňské streamování cen Grammy v Číně sledovalo téměř 11 milionů diváků. Naopak v USA sledovanost ceremoniálu z někdejších 25 milionů diváků mírně klesla.
Například americký filmový server Variety.com přitom o Číně nyní píše zejména v souvislosti s obavami, které v americkém zábavním průmyslu vyvolávají napjaté vztahy vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa s Čínou.
Pokud by eskalovaly v obchodní válku a Trump by vůči Číně zavedl ekonomické sankce, jak spekuloval server Politico, mohlo by to postihnout nejen vznikající partnerství Grammy s čínskými firmami, ale také filmový průmysl.
Nyní čínští cenzoři dovolují import jen 34 amerických filmů ročně. Tržby z čínských projekcí jsou pro Hollywood zásadní, vstup na čínský trh je však zpravidla podmíněn poslušností amerických partnerů. Komunistická Čína importované filmy i hudbu cenzuruje a nyní tvrději omezuje také on-line přístup k podle ní „nevhodným“ audiovizuálním dílům.
V poslední době americká média s odvoláním na úředníky z Bílého domu spekulovala, že prezident Trump se snaží sestavit seznam hospodářských sankcí namířených vůči Číně. Údajně je americký prezident frustrován tím, že Čína dostatečně netlačí na Severní Koreu kvůli jejímu jadernému programu.
"S Čínou jsem velmi nespokojen. Přitom by mohla tento problém snadno vyřešit," napsal Trump na sociální síť Twitter. Čínská vláda se proti tomu ohradila. Ministr zahraničí řekl, že jeho země není zodpovědná za vznik severokorejského jaderného programu, a čínský ministr obchodu řekl, že čínsko-americké obchodní vztahy se Severní Koreou nesouvisí.
Will Trump Target China? Studios Watch and Wait for Any Potential Impact https://t.co/1GVIqzyJvM
— Variety (@Variety) 3. srpna 2017
Americký ministr obchodu Wilbur Ross nedávno v deníku Wall Street Journal otiskl článek nazvaný Volný obchod je obousměrná silnice, ve kterém kritizoval Čínu a další země za omezování amerického importu.
A čím dál nespokojenější jsou s Čínou nejen vládnoucí republikáni, ale také američtí demokraté. Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer na nedávné tiskové konferenci hovořil o nutnosti omezit čínské podíly v amerických firmách, pokud z nich nebudou mít prospěch také američtí zaměstnanci a pokud Čína na svém trhu nezačne poskytovat Američanům rovnoprávné podmínky k podnikání.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist