Letní filmovou školu v Uherském Hradišti letos navštívilo asi šest tisíc lidí. V neděli to uvedla ředitelka přehlídky Radana Korená. Vloni na největší nesoutěžní filmový festival v zemi dorazilo o 300 lidí méně.

Při letošním 43. ročníku návštěvníky neodradily ani vysoké teploty.

Akce začala minulý pátek, uvedeno bylo 216 titulů ve 314 projekcích, odborná část nabídla 58 programů, uskutečnilo se 11 koncertů, devět divadelních představení a 11 výstav. Tuto neděli Letní filmovou školu zakončily poslední projekce.

V kině Hvězda se jako bonus na závěr promítaly snímky, které vybralo vedení festivalu. Ředitelka Korená zvolila snímek Priorita od Daniela Bergmana. Syn známého švédského režiséra Ingmara Bergmana letošní filmovou školu navštívil.

"Byl tady jako jeden z našich hlavních hostů, v takové předtuše příštího roku, kdy bude bergmanovské výročí a i my se budeme Ingmaru Bergmanovi věnovat," vysvětlila Korená.

Příští rok uplyne sto let od narození Ingmara Bergmana. Letošní ročník Letní filmové školy se podrobně věnoval švédské kinematografii.

Asociace českých filmových klubů, která letní školu pořádá, udělila pět výročních cen. Dostali je režisér Jan Svěrák, jehož poslední snímek Po strništi bos se zde promítal v předpremiéře, dále herečka Magda Vášáryová, švédský režisér Jan Troell, polský filmař Wojciech Smarzowski a in memoriam Radovan Novotný z filmového klubu v Novém Boru.

Nový projekt zvaný LFŠ uvádí na základě diváckého hlasování vyhrála britská gay romance Na konci světa, která byla uvedena v americkém Sundance a stala se jedním z nejoceňovanějších filmů letošního roku.

"I přes jasně formulované gay téma se jedná o univerzální příběh lásky přesahující prostor, čas i hranice lidských předsudků," doplnila mluvčí filmové školy Lenka Horáková Zemánková.

Asociace českých filmových klubů snímek Na konci světa do české distribuce uvede v lednu 2018.

Letošní ročník Letní filmové školy se dle pořadatelů obešel bez výrazných problémů.

"K žádným extrémním výkyvům nedocházelo, že by lidé museli čekat. Program byl pěkně vyrovnaný ve všech sálech, byly rovnoměrně zaplněné," pochválila si ředitelka.

Podle ní se osvědčily také novinky v akreditacích. Poprvé bylo možné zakoupit akreditaci na libovolný počet dní, dříve byly k dostání pouze jednodenní, čtyřdenní a devítidenní vstupenky.

Novinkou byly též balíčky kuponů po pěti a deseti kusech, které sloužily jako univerzální vstupenky na jakékoliv představení. "Kuponů jsme nechali natisknout po 300 a všechny se prodaly. Je vidět, že to zafungovalo," řekla ředitelka.

Letošní ročník posílil také odborný program, do dalších let by se podle ředitelky mohla ještě více rozvinout platforma filmového vzdělávání.

Stále více lidí též na Letní filmovou školu přijíždí s dětmi. Organizátoři proto zvažují, že příští rok nabídnou službu hlídání dětí. "Je po tom poptávka, aby si mohli partneři odložit děti a jít spolu do kina, nyní se střídají," řekla Korená.

Příští 44. ročník Letní filmové školy se uskuteční od 27. července do 5. srpna, kromě režiséra Ingmara Bergmana připomene stoleté výročí vzniku republiky. "Budeme se tomu věnovat v nějaké speciální sekci, nyní se ještě rozhoduje, jakým pohledem na to budeme nahlížet," dodala ředitelka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist