Německý skladatel Hans Zimmer, jenž stvořil hudbu k filmům Lví král, Piráti z Karibiku či Šifra Mistra Leonarda, naživo vydá záznam svého loňského vystoupení v pražské O2 areně.

Devětapadesátiletý držitel cen Grammy i Oscar to oznámil ve chvíli, kdy vrcholí americká část jeho světového turné. Před sebou má nyní už jen poslední tři vystoupení v Los Angeles, Dan Diegu a Santa Barbaře.

Nahrávka zvaná Live in Prague se 3. listopadu objeví na nosičích CD, DVD a Blu-Ray. Zachytí Zimmerovo loňské vystoupení ze 7. května, kdy skladatele v O2 areně doprovodil dvaasedmdesátičlenný Český národní symfonický orchestr, smíšený sbor a Johnny Marr, někdejší kytarista britské kapely The Smiths. Ten se Zimmerem spolupracoval na hudbě k filmům Počátek nebo Amazing Spider-Man 2.

V nedávném rozhovoru pro magazín Rolling Stone skladatel řekl, že právě Marr ho přiměl opustit nahrávací studio a vypravit se na turné.

„Johnny Marr a (zpěvák) Pharrell Williams vedle mě seděli na gauči a z obou stran do mě šili: Hansi, pojď do toho, musíš vylézt z téhle místnosti, jednou se svým posluchačům musíš podívat do očí,“ vyprávěl Zimmer, co jej vloni "poprvé od dob vlády Margaret Thatcherové" přimělo překonat trému a dlouholetou averzi k živému vystupování.

Poprvé v Praze komponista účinkoval roku 2016. Na loňském koncertu, z něhož pochází chystaná nahrávka, od klavíru, kytary a kláves představil hudbu z trilogie Temný rytíř, filmů Počátek, Interstellar, Piráti z Karibiku, Gladiátor či Lví král.

Zatím naposledy Zimmer v Praze vystoupil začátkem letošního června opět v O2 areně. V nedávném rozhovoru líčil, jak po každém koncertu do dvou do rána dál skládá i na turné.

Podle časopisu Rolling Stone budou nahrávku pražského koncertu jeden letošní říjnový večer též promítat vybraná světová kina.

Z poslední doby Zimmerova hudba zní v hollywoodském válečném velkofilmu Dunkerk, animovaném titulu Mimi šéf, na britském rádiu BBC 1 v pořadu Zázračná planeta II či v seriálu The Crown na stránkách internetové videotéky Netflix. 

Zimmer rovněž složil hudbu k nadcházejícímu pokračování slavného sci-fi Blade Runner 2049, jež bude mít českou distribuční premiéru 5. října.

U Zimmerových skladeb, které mísí zvuk symfonického orchestru s elektronikou, si posluchači naživo především připomínají emoce, které prožili u sledování oblíbených filmů.

Skladatel se narodil roku 1957 v německém Frankfurtu nad Mohanem, během dospívání se přesunul do Londýna. Hudba mu prý pomáhala vyrovnat se se smrtí otce, v začátcích kariéry pracoval na reklamách. Spolupracoval také s britskými kapelami takzvané nové vlny The Buggles, mimo jiné na jejich hitu Video Killed the Radio Star, nebo Ultravox.

Při spolupráci s filmovým skladatelem Stanleym Myersem začal Zimmer míchat klasický orchestrální projev s prvky elektroniky.

Roku 1989 zkomponoval hudbu k oscarovému snímku Řidič slečny Daisy. Téhož roku jej objevil slavný režisér Ridley Scott, pro něhož pak Zimmer vytvořil hudbu mimo jiné k filmu Thelma a Louise.

Od té doby napsal hudbu pro více než stovku filmů, mezi nimi například Rain Man, Tenká červená linie, Princ egyptský, Gladiátor, Lepší už to nebude a Kazatelova žena.

V roce 1995 získal Oscara za hudbu k filmu Lví král. Dále se může pyšnit třemi cenami Grammy – o čtvrtou za hudbu k Temnému rytíři se dělí s Jamesem Newtonem Howardem – a dvěma Zlatými glóby.

"Hudba je hra. Mám v sobě skrytý pocit viny, že jsem nikdy v životě nepracoval. Já si pořád jenom hraju," tvrdí Zimmer, který během svého prvního turné objel 23 měst a společné koncerty s Českým národním symfonickým orchestrem odehrál i na Slovensku a v Polsku.