Ve věku jedenaosmdesáti let zemřel americký country písničkář Glen Campbell, jemuž se podle jeho nejslavnějšího hitu přezdívalo Rhinestone Cowboy. Než ho talentu zbavila Alzheimerova choroba, Campbell se s posluchači rozloučil na turné, kde zpíval své proslulé písně Wichita Lineman nebo Gentle On My Mind.

Zpěvák zemřel obklopen svou rodinou v americkém Nashvillu, kde byl hospitalizován na klinice věnující se pacientům s Alzheimerovou chorobou, uvedl hudebníkův mluvčí Sanford Brokaw.

„S nejtěžším srdcem oznamujeme odchod našeho milovaného manžela, otce, dědečka a legendárního zpěváka i kytaristy Glena Travise Campbella, který nás opustil po jedenaosmdesáti letech a dlouhém, statečném boji s Alzheimerovou chorobou,“ napsala Campbellova rodina v prohlášení zveřejněném na zpěvákových stránkách.

Campbell roku 2011 veřejně oznámil, že zápasí s Alzheimerovou chorobu. Následně se vypravil na rozlučkové turné napříč Spojenými státy, které skončilo v listopadu 2012.

Tuto šňůru zachytila televize CNN v dokumentárním filmu nazvaném Glen Campbell: I'll Be Me, jenž se věnuje i boji s nemocí. Za píseň I'm Not Going to Miss You ze soundtracku tohoto filmu Campbell obdržel cenu Grammy za nejlepší countryovou skladbu.

Své poslední album Adios vydal letos v červnu. Natočil ho krátce poté, co završil turné.

Campbellovo úmrtí v úterý vyvolalo mnoho reakcí od dalších hvězd americké country.

Zpěvák Brad Paisley na Twitteru poděkoval Campbellovi za „umělecké mistrovství, šarm a kvalitu, které jsi do country vnesl“, jak řekl.

Dolly Partonová v reakci na úmrtí vydala krátké video a prohlásila, že Campbell měl jeden z nejlepších hlasů všech dob.

Kdysi začal jako považovaný studiový kytarista v Los Angeles. Postupně se ale z Glena Campbella stal jeden z největších hitmakerů amerických hitparád, rozhlasu a televize 60. a 70. let minulého století.

Získal šest cen Grammy a devět jeho písní se v průběhu více než půlstoletí dostalo na vrchol hitparád.

Na rozlučkovém turné Campbella doprovázely tři z jeho osmi dětí – byly součástí kapely a otce podporovaly psychicky.

Na šňůře již Campbell zjevně zápasil s výpadky paměti, v jednom rozhovoru dokonce zapomněl i to, že má Alzheimerovu chorobu. Přestože mu někdy vypadl text nebo měl problém s hrou na kytaru, podle hudebních kritiků bylo i na jeho posledních koncertech stále možné zahlédnout to, co Campbella činilo tak výjimečným.

„Jeho prsty se nad hmatníkem stále vznášejí plynule a lehce, jeho hlas stále dosáhne na noty, o nichž si slabší pěvci mohou nechat zdát,“ napsal kritik deníku Los Angeles Times o koncertu z června 2012.

Glen Campbell si roku 2010 všiml, že začíná zapomínat texty a obtížněji se mu hraje na kytaru. Tentýž rok, kdy mu bylo pětasedmdesát, mu doktoři nalezli Alzheimerovu chorobu. V červenci 2011 o ní zpěvák informoval veřejnost v rozhovoru pro časopis People.

„Glen je pořád skvělý kytarista a zpěvák,“ vysvětlila časopisu hudebníkova žena Kim Woollenová. „Ale pokud zapomene slova nebo na pódiu něco poplete, nechci, aby si lidé mysleli, že je třeba opilý,“ dodala.

Campbell byl jedním z dvanácti dětí, které se na jihozápadě státu Arkansas narodily do rodiny dvěma pachtýřům, tedy zemědělcům platícím částí svého výnosu za nájem půdy a nářadí.

Dítě však víc než práce na poli zajímala otcova levná kytara – netrvalo dlouho a malý Campbell začal účinkovat ve strýcově kapele.

Ještě jako sedmnáctiletý se oženil se svojí těhotnou patnáctiletou přítelkyní, brzy se ovšem rozvedli.

Po druhém raném sňatku Campbell koncem 50. let minulého století zamířil do Los Angeles, kde se stal součástí skupiny neformálně přezdívané Wrecking Crew. Šlo o vyhledávané studiové hráče typu klavíristy Leona Russella nebo kytaristy Barneyho Kessela, kteří na nahrávkách doprovázeli Elvise Presleyho, Franka Sinatru, Deana Martina nebo Nata Kinga Colea.

Campbell byl chvíli rovněž členem skupiny Beach Boys – při vystoupeních zaskakoval za Briana Wilsona, jenž se hraní naživo vyhýbal.

Poté co se rozhodl pro sólovou dráhu, Campbell prorazil roku 1967 s hitem Gentle On My Mind. Krátce poté měly v hitparádách úspěch i písně By the Time I Get to Phoenix a Wichita Lineman. Tuto skladbu o osamělosti, kterou jako jednu z mnoha napsal s písničkářem Jimmym Webbem, měl Campbell prý ze všech nejraději.

Za nahrávky By the Time I Get to Phoenix a Wichita Lineman pobral pět cen Grammy. Z chlapce z malého městečka Delight ve státě Arkansas se tak definitivně stala hudební hvězda.

Roku 1969 Campbell po boku Johna Waynea účinkoval ve filmu Maršál. Za interpretaci titulní skladby snímku obdržel nominaci na Oscara.

Tentýž rok začal provozovat svoji zábavní show The Glen Campbell Goodtime Hour, u níž nakonec zůstal tři roky.

Později v hitparádách uspěly jeho písně Galveston, Dreams of the Everyday Housewife a obří hit Rhinestone Cowboy vyprávějící o tom, jak se zpěvák snaží prosadit v hudebním průmyslu. Tato píseň, prvně natočená relativně neznámým Larrym Weissem, v Campbellově podání roku 1975 oslovila i posluchače mimo okruh ctitelů country – byla první v hitparádách popové, country i takzvané hudby pro dospělé.

Roku 2012 ji Glen Campbell zpíval také na předávání cen Grammy, kam si přišel pro sošku za celoživotní dílo.

O trochu dříve, v roce 2008, zpěvák natočil album Meet Glen Campbell. Na něj jako hosté přispěly popové a rockové hvězdy U2, Tom Petty and the Heartbreakers, Green Day či Foo Fighters.

Campbellův někdejší raketový vzestup se ovšem negativně podepsal na jeho soukromém životě. V 80. letech prožil bouřlivý vztah s o dvacet let mladší country zpěvačkou Tanyou Tuckerovou. Ta Campbella označila za „nejnadrženějšího chlapa, jakého znám“, zatímco zpěvák v rozhovorech říkával, že se „modlil k Bohu a Bůh mi dal Tanyu“.

Společně natáčeli duety, jezdili na turné a chystali se vzít. Po čtrnácti měsících však vztah skončil fyzickými potyčkami a užíváním kokainu. „Bůh mi ukázal přesně to, co jsem nepotřeboval,“ konstatoval Campbell později.

Potřetí se oženil se Sarou Davisovou, bývalou družkou country zpěváka Maca Davise. Také tento Campbellův vztah ukončily drogy a alkohol. Zcela zpěvák vystřízlivěl teprve ve svém čtvrtém manželství s Kim Woollenovou, kterou již neopustil.

Roku 2003 Campbell své někdejší vášni znovu propadl. Ve státě Arizona si odseděl deset dnů ve vězení za řízení pod vlivem.

Poté co jeho věhlas začal v 90. letech minulého století mírně upadat, Campbell pravidelněji vystupoval v countryovém městě Branson ve státě Missouri.

Více se také věnoval svému koníčku, golfu, jejž hrál takřka celý život – dvanáct let byl jedním z celebritních pořadatelů profesionálního turnaje Los Angeles Open a do posledních let pravidelně chodíval hrát do Malibu Country Clubu. Někdy se prý po trávníku místo golfových bot procházel v těch kovbojských.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist