Přední německý hudebník a divadelník Heiner Goebbels bude ve čtvrtek 14. září v pražském Divadle Archa hovořit o spolupráci všech složek divadelní tvorby.

Jeho přednáška nazvaná On the Polyphony of Collaboration se uskuteční v rámci Mezinárodní letní školy Divadla Archa. Určena bude nejen studentům této letní školy, ale také veřejnosti.

"Goebbels divadelní tvorbu přirovnává k hudebnímu termínu polyfonie," vysvětlila mluvčí Divadla Archa Pavlína Svatoňová.

"Polyfonii chápe jako strukturu několika simultánních linií na sobě nezávislých melodií. Na základě zvukových ukázek a videozáznamů vlastních hudebně-divadelních produkcí poukáže na nezbytnost vzájemné důvěry stejně jako na důležitost individuální umělecké nezávislosti členů tvůrčího týmu," dodala.

Právě v Divadle Archa Goebbels před dvěma lety spolu s tuzemským Orchestrem Berg uvedl svůj scénický koncert Písně o prožitých válkách, inspirovaný válečnými memoáry Gertrudy Steinové. Koncert se uskutečnil v rámci festivalu Pražské jaro.

Heiner Goebbels se pohybuje na hranici mezi hudbou a divadlem.

Ačkoliv jeho díla uvádějí nejvýznamnější světové orchestry, sám se označení skladatel brání – považuje se především za režiséra a divadelníka.

Jeho tvorba se vzpírá kategoriím, v podtitulech se objevují označení jako hudební divadlo, performativní instalace a podobně.

"Řeč mi dává hudební nabídky svou formou, strukturou a rytmem. Vlastně nejsem jen skladatelem. Můj životopis má odbočky a opravdu málokdy se pohybuji jen v hudební oblasti, většinou vedle textů pracuji i s dalšími médii," uvedl před časem při jedné z návštěv Prahy.

V Česku byly představeny také Goebbelsovy inscenace Black on White, Die Befreiung des Prometheus a I Went To The House But Did Not Enter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist