Dokumentární film čínského režiséra Wanga Pinga nazvaný Paní Fang, který vypráví o rodině loučící se s ženou umírající na Alzheimerovu chorobu, v sobotu získal hlavní cenu na festivalu ve švýcarském Locarnu.

Jak píše agentura AFP, dojemný snímek se zaměřuje na farmářku Fang Siou-jing, která osmým rokem zápasí s Alzheimerovou chorobou. Rodina ji nejprve umístí do pečovatelského domova. Nakonec ale Fang vrátí domů do zbědované rybářské vesnice v Číně.

Dokument zachycuje právě deset posledních dnů, kdy se členové rodiny s Fang loučí. Žena vloni skutečně zemřela.

„Film je natočený tak nebojácně a bez sentimentu, až se divák musí chvílemi přemáhat, aby neodvrátil oči od plátna, zejména kdykoliv režisér zblízka snímá ženin obličej s vystouplými kostmi,“ napsal v recenzi snímku oborový časopis Variety.

Podle něj Wang Ping mnohdy dlouze a zblízka zabírá ženin skelný pohled. Tím divákům poskytuje čas nejen obraz dostatečně vstřebat, ale také uvažovat, co znamená.

Letos padesátiletý Wang Ping je jedním z nejvýznamnějších současných čínských dokumentaristů, v minulosti byl členem poroty festivalu v Locarnu a vloni tu získal cenu za scénář.

V sobotu skončil sedmdesátý ročník přehlídky, která se tradičně odehrává v létě v malebném švýcarském městečku u jezera Lago Maggiore. Letošní porotě předsedal francouzský filmař Olivier Assayas.

Zvláštní cenu porota udělila brazilskému hororu As Boas Maeiras, v mezinárodní distribuci známému pod anglickým názvem Good Manners. Natočili ho sedmatřicetiletý Marco Dutra a o rok mladší Juliana Rojasová.

Krvavý snímek začíná, když si hrdinka pro pomoc v domácnosti najme jinou ženu.

Francouzský režisér François-Jacques Ossang na festivalu získal cenu pro režii za svůj snímek 9 doigts. Ten vypráví o muži, jenž na útěku potká umírajícího a shodou okolností po něm zdědí bohatství.

Nejlepší herečkou byla vyhlášena čtyřiašedesátiletá Isabelle Huppertová za výkon ve snímku Mademe Hyde francouzského režiséra a scenáristy Serge Bozona.

Vypráví o nenáviděné učitelce, která se zcela promění poté, co ji udeří blesk.

Cenu pro nejlepšího herce získal devětadvacetiletý Dán Elliott Crosset Hove, který ztvárnil hlavní roli ve snímku Vinterbrødre debutujícího islandského režiséra Hlynura Palmasóna.

Film se odehrává za chladné zimy a vypráví o násilném souboji dvou bratrů s jinou rodinou.

Související