Vltava v centru Prahy u budovy Mánesa se v pondělí zbarvila do ruda. Někdo do řeky vlil barvu, která není nebezpečná a postupně se rozpustí, uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Záležitostí se zabývají i policisté, dodal mluvčí policie Tomáš Hulan.

K akci se na své facebookové stránce přihlásila umělecká skupina Bolt958, která kritizuje využívání výstavní síně Mánes k akcím nesouvisejícím s uměním.

Hladina řeky u Masarykova nábřeží u Mánesa v pondělí odpoledne nabyla sytě červené barvy.

"Naši chemici tam udělali rychlý rozbor. Zjistili, že ta látka není v databázi nebezpečných látek, a že by tedy neměla být životnímu prostředí nebezpečná," uvedl mluvčí hasičů Kavka.

Dle prvních analýz hasičů se dostala do Vltavy vodou ředitelná barva, která se v řece postupně rozpustí.

Česká televize upozornila, že se k akci přihlásila skupina Bolt958. Na sociální síti členové skupiny zveřejnili fotografie ukazující, jak z budovy Mánesa nalévají barvu do vody.

"Mánes má sloužit umělcům, avšak v současné době je spíše rozděluje. V prostorách výstavní síně se střídají komerční akce typu výstavy PlayStation, Ferrari anebo momentálně prodejna Reebok s tělocvičnou," napsala skupina.

Akcí chce Bolt958 podle svého vyjádření vyvolat debaty o využití Mánesa.

Budovu s výstavní síní nechal koncem 20. let 20. století postavit Spolek výtvarných umělců Mánes, jehož prvním předsedou byl malíř Mikoláš Aleš.

Nyní budovu provozuje Nadace českého výtvarného umění, které památku přiřkly po letech sporů soudy. Neuznaly nástupnictví spolku Mánes, který obnovil svou činnost po roce 1989.

Nadace v minulých letech čelila kritice části výtvarné obce, že s výtvarnou scénou nekomunikuje, nehospodárně nakládá se svým majetkem, její správní rada není volena transparentně a nenechá mezi sebe vstoupit zástupce mladší generace výtvarníků.

Skupina Bolt958 vloni na červenou barvu přetřela kyvadlo na pražské Letné. „Nesouhlasíme s tím, aby korporátní organizace zneužívaly jakékoliv výtvarné dílo ke svému prospěchu. Jako výraz nesouhlasu s přebarvením sochy Karla Vratislava Nováka ‚Stroj času‘ na firemní barvu PSN a osazením diodovými pásy jsme navrátili dílu jeho původní barvu,“ uvedli tehdy aktivisté.