Rada hlavního města v úterý odsouhlasila změnu územního plánu, která má přeměnit parčík na konci Revoluční ulice u paty Štefánikova mostu na stavební parcelu.

Praha 1 tam chce stavět projekt takzvaného Zlatého vejce, který původně navrhovala jako prostor pro umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy.

Magistrát plánuje slavný cyklus obrazů umístit spíše na Těšnově, Praha 1 hodlá galerii přesto postavit. Konečné rozhodnutí ohledně změny územního plánu bude na zastupitelstvu.

"Alternativní návrh Prahy 1 na umístění Epopeje asi nebude realizován, přesto dnes rada šesti hlasy rozhodla, že se má dále rozpracovávat podnět, aby se plocha ze zeleně změnila v zastavitelnou," uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská za zelené a Trojkoaliaci. Sama se stavbou nesouhlasí z důvodu zachování zeleně v centru města.

Magistrátní komise pro územní rozvoj doporučila změnu územního plánu zamítnout, rada nyní rozhodla opačně. Konečné rozhodnutí bude na zastupitelstvu, pokud podnět schválí, proces změny územního plánu potrvá zhruba tři roky.

Projekt takzvaného Zlatého vejce představila radnice Prahy 1 začátkem letošního roku.

Od té doby rada města rozhodla, že pokud by se měla stavět nová budova pro umístění Slovanské epopeje, bude stát na Těšnově.

Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové to pro budoucnost projektu nepředstavuje problém.

"Chceme prostor pro galerii a další kulturní vyžití a nezáleží to pouze na tom, zda tam bude umístěna Slovanská epopej," řekla Blažková.

Místostarosta Prahy 1 Richard Bureš za ODS dodal, že městská část netrvá ani na projektu Zlatého vejce a že příprava změny územního plánu umožní další diskusi o stavbě, která na parcele vznikne.

Parcela, na které by měla nová stavba vyrůst, je v majetku městské části. V územním plánu je vedena jako zelená plocha, navazující na park Lannova. V minulosti tam stála socha Jana Švermy.

Projekt Zlatého vejce vytvořil pro radnici Prahy 1 architekt Petr Malinský, kupole má symbolizovat slunce nad hladinou Vltavy. Skleněná oválná galerie má stát 184 milionů korun.

Návrh městské části počítá i s projektem Novomlýnská brána architektky Evy Jiřičné, který by měl ukončovat řadu domů v Revoluční ulici v místě dnešní volné štítové zdi.