Britský herec Daniel Craig potvrdil, že si naposledy zahraje agenta 007 Jamese Bonda. Ukončil tak měsíce trvající spekulace.

Craig v úterý pozdě večer vystoupil v americké talkshow zvané The Late Show. Když se ho moderátor Stephen Colbert zeptal, zda se vrátí na plátna jako James Bond, Craig jednoduše odpověděl: „Ano.“ Diváci ho odměnili potleskem.

Devětačtyřicetiletý Craig zatím agenta v tajné službě Jejího Veličenstva se slabostí pro martini ztvárnil čtyřikrát: roku 2006 ve snímku Casino Royale, o dva roky později v Quantum of Solace, roku 2012 ve snímku Skyfall, jenž celosvětově utržil 1,1 miliardy dolarů, a naposledy předloni ve Spectre.

Společnost Eon Productions, která má bondovskou ságu na starosti, na svém webu uvedla, že 25. film s Jamesem Bondem bude mít americkou premiéru 8. listopadu 2019. Do britských, a nejspíš tedy i českých kin se dostane o pár dnů dříve.

Dohoda na distribuci bondovek, kterou Eon Productions uzavřelo se Sony, posledním filmem vypršela. Studio tak nyní bude hledat partnera, podle oborového časopisu Variety je blízko uzavření dohody s Warner Bros.

Jako o režisérovi nadcházejícího filmu se nejčastěji spekuluje o Francouzovi Yannu Demangeovi, autorovi titulů 71 a White Boy Rick.

Na úterní dotaz moderátora Colberta, zda bude hrát také v případných dalších bondovkách, však Craig naznačil, že nikoliv.

„Myslím, že tohle je naposledy. Chci se rozloučit ve velkém a nemohu se dočkat,“ dodal.

Craig byl zřejmě s producenty úterního seriálu domluven, že spekulace potvrdí právě v The Late Show moderátora Colberta. Ještě tento týden v rozhovoru pro americkou regionální stanici v Bostonu Magic 106.7 řekl, že žádné rozhodnutí ohledně návratu do role Jamese Bonda neučinil.

„Vím, že by už zoufale chtěli začít (natáčet), a teoreticky bych to udělal rád, ale rozhodnutí ještě nepadlo,“ řekl Craig bostonskému rádiu.

Moderátor Colbert se také vrátil ke Craigovým kontroverzním výrokům, že by si herec „raději podřezal žíly“, než aby Bonda po filmu Spectre hrál ještě jednou.

V úterním interview Craig tvrdil, že to řekl dva dny po skončení natáčení a tehdy byl vyčerpán. „Než abych se k tomu postavil se ctí, plácl jsem něco hloupého,“ uvedl.

Daniel Craig v sérii o agentovi Jamesi Bondovi nahradil Pierce Brosnana, jenž začal roku 1995 filmem Zlaté oko a skončil o sedm let později ve snímku Dnes neumírej.

Před Brosnanem Bonda ztvárnili Timothy Dalton, Roger Moore, George Lazenby a Sean Connery. Ve filmu z roku 1967, jenž nebývá zahrnut do bondovského kánonu, hlavní roli obdržel David Niven.